Skip to content
Auburn Auto Group (banner)
Home » Chance The Rapper » W-FL SATURDAY: Whitman boys first to 3-0 in FL East; South Seneca & Dundee top West girls standings

W-FL SATURDAY: Whitman boys first to 3-0 in FL East; South Seneca & Dundee top West girls standings

After playing an independent schedule and winning a Class C1 Sectional Title last season, the Marcus Whitman Wildcats boys varsity basketball team joined the Finger Lakes East for the 2020-21 season. One of the questions heading into competition this week was how Coach Greg O’Conner’s Wildcats would fare as the smallest school in one of the toughest leagues traditionally in Section V. Through 3 games and the first week of play Whitman stands alone at 3-0 atop the league standings and appear to be a contender for the league crown. On Saturday in Gorham, senior PG Jordan Lahue hit yet another big three-pointer in the final minute, this time to hand Mynderse Academy their first loss of the season, 53-47.

Whitman will face some stiff competition at the top of the standings as both Wayne and Geneva cruised to 2-0 with wins on Saturday evening.

In a heavy slate of girls games on Saturday, both South Seneca and Dundee/Bradford took early command of the FL West standings while Waterloo and Midlakes both cruised to 2-0 to set up a showdown atop the FL East standings on Monday night.

Full results and more from last night below and be sure to check out the Upstate Hoops Podcast live at 10:00 AM on Sunday morning…


W-FL BOYS SCOREBOARD 2/13:

Midlakes 40 @ Bloomfield 60
BLM – Sean Farrell 13; Max Willix 11; Cooper Willie 10

Palmyra-Macedon 55 @ Newark 50
PM – Paul Goodness 16; Quin Nolan 11; Alex Wooton 7
NEW – Brayden Steve 17; Simon Vermeersch 12; Adam Lombardi 9

Mynderse Academy 47 @ Marcus Whitman 53
MYN – Nick Jones 12; Troy Kabat 12; Jared King 7
MW – Jordan Lahue 18; Noah Hildreth 12; Ryan Herod 9

South Seneca 60 @ Romulus Central 50
ROM – Mike Kaufman 17; Devon Morrell 8; Zach Butler 7
SS – Nick Houck 23; Ira Aman 13; Lukas Day 10

Naples 43 @ HAC 54
NAP – Ryan Lester 26, 9 reb; Ben Green 5, 11 reb
HAC – Max Brown 17, 9 reb; Quinn Hartman 12, 7 reb; Owen Tindall 5, 6 reb, 6 ast

Penn Yan Academy 37 @ Wayne Central 67
PY – Griddin Emerson 15; Devon Gerhardt 6
WYN – Tyler Reynolds 17; Devon Forrest 14; Mason Blankenberg 11

Waterloo 58 @ Geneva 75

SUNDAY’S BOYS SCHEDULE:

Dundee @ Honeoye

MONDAY’S BOYS SCHEDULE:

Marcus Whitman @ Waterloo
Wayne Central @ Mynderse Academy
Newark @ Penn Yan Academy
Geneva @ Palmyra-Macedon
Honeoye @ Naples
HAC @ South Seneca
Bloomfield @ Red Jacket
Romulus Central @ Midlakes

FL EAST BOYS STANDINGSWLGBCLPTSSEED
1MARCUS WHITMAN30C118.001
T2GENEVA20.5A28.002
T2WAYNE20.5B110.002
T4MYNDERSE211.0B24.004
T4PAL-MAC211.0B15.005
T6NEWARK032.0B1-15.0012
T6WATERLOO032.0B1-14.0010
T6PENN YAN032.0B2-16.0010
FL WEST BOYS STANDINGSWLGBCLPTSSEED
1SOUTH SENECA20D111.001
T2HONEOYE10.5D16.002
T2H.A.C.21.5C25.008
T2BLOOMFIELD21.5C15.006
T2DUNDEE10.5C24.009
T6ROMULUS111.0D21.007
T6MIDLAKES011.0B1-6.0013
T8NAPLES022.0C2-11.0014
T8RED JACKET022.0C1-11.0015

W-FL GIRLS SCOREBOARD 2/13:

Bloomfield 24 @ Marcus Whitman 48
BLM – Ava Hawkins 9; Allison Baughman 6
MW – Maddie Ryan 13; Katie Deatherage 10; Olivia Herod 8

Romulus 16 @ South Seneca 56
SS – Emma Fletcher 18; Allissa Fletcher 13; Logan Shaulis 10

Honeoye 24 @ Dundee 63
DUN – Jillian Underhill 15; Kendall Parker 12; Makenzie Cratsley 11

Wayne 28 @ Penn Yan 69
WAY – Aaliyah Zenelovic 14, 10 reb
PY – Hayley Anderson 17; Joddie Decker 15; Kaley Griffin13; Jammie Decker 10

Newark 26 @ Palmyra-Macedon 69
NEW – Michaela Colacino 11; Victoria Ward 6 reb
PM – Sophie Lyko 20; Rylie Trail 16; Taryn Goodness 12; Ryleigh McPike 8

Geneva 10 @ Waterloo 53
WAT – Gia White-Principio 12; McKenzie Barber 10; Mogan Caraballo 9; Jazzmyn Lewis 9

Midlakes 54 @ Mynderse Academy 38
MID – Cara Walker 20; Callie Walker 10
MYN – Haley Mosch 18; Maddie Verkey 12

HAC 37 @ Naples 17

MONDAY’S GIRLS SCHEDULE:

Waterloo @ Midlakes
Palmyra-Macedon @ Geneva
Penn Yan Academy @ Newark
Mynderse Academy @ Wayne Central
Naples @ Honeoye
South Seneca @ HAC
Marcus Whitman @ Romulus Central
Red Jacket @ Bloomfield

FL EAST GIRLS STANDINGSWLGBCLPTSSEED
T1MIDLAKES30B115.001
T1WATERLOO30B216.001
T3PENN YAN211.0B210.005
T3PAL-MAC211.0B110.002
T5WAYNE122.0B16.004
T5NEWARK122.0B16.003
T7GENEVA033.0A0.0015
T7MYNDERSE033.0B20.0011
FL WEST GIRLS STANDINGSWLGBCLPTSSEED
T1DUNDEE20C29.004
T1SOUTH SENECA20D111.001
T3MARCUS WHITMAN21.5C19.006
T3H.A.C.21.5C210.007
5RED JACKET111.0C15.007
6BLOOMFIELD121.5C14.0010
T7ROMULUS022.0D20.0011
T7HONEOYE122.0D16.007
9NAPLES022.0C20.0017

Our award winning coverage of W-FL High School Basketball is made possible through the support of:

   

FL1 SPORTS GAME NIGHT LIVE WEBCAST 2/13:


AROUND THE W-FL & SECTION V:

https://twitter.com/jchermance/status/1360825794197618688?s=20

 


Our coverage of W-FL High School Basketball is also supported by the following local businesses:

     


 

Top