Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » FRIDAY HS BASKETBALL REPORT: Marcus Whitman boys outlast Palmyra-Macedon; Dundee/Bradford girls roll past South Seneca, move to 10-0

FRIDAY HS BASKETBALL REPORT: Marcus Whitman boys outlast Palmyra-Macedon; Dundee/Bradford girls roll past South Seneca, move to 10-0

It was a jam-packed Friday night of high school hoops, with 23 games across the Wayne-Finger Lakes, one of which was suspended at halftime due to a power outage.

Check out the scores, stats, and Saturday’s schedule below.


BOYS SCOREBOARD (1/12)

Newark (8-1)
Wayne (9-2)

The game was suspended at halftime due to a power outage, with Wayne Holding a 33-28 lead. The game will resume at a later date, which is to be determined.

RE-LISTEN TO THE FIRST HALF: FL1’s Paul Russo and Kyle Evans had the call on YouTube

Marcus Whitman (7-3) 48
Palmyra-Macedon (6-5) 39

MW: Brody Royston 16 pts; Logan Storms 13 pts; Melkamu Blueye 10 pts

PM: Shane Maier 12 pts; Logan Bauer 7 pts

Midlakes (4-8) 51
Mynderse (6-4) 72

MID: Kyle Kumkey 30 pts; Jackson Nurse 9 pts

MYN: Anthony Luffman 21 pts; Jake Prayne 17 pts; Griffin Hilimire 9 pts; Alan Plummer 9 pts

Waterloo (2-8) 38
Geneva (7-2) 67

WAT: Carter Peterson 11 pts; Cameron Jacobs 9 pts

GEN: De’Sean Bruce 16 pts; Andrew Green 13 pts; Benjamin Irland 9 pts; DePatrick Overstreet 8 pts

HAC (8-2) 47
School of the Arts (4-6) 49

HAC: Harlan Novy-Marx 18 pts; Ryan D’Arduini 11 pts; James Dorsey 6 pts

SOTA: Sam Howland 21 pts; Latrell Ingram 14 pts

East Rochester (11-0) 55
North Rose-Wolcott (4-9) 39

ER: Eli Tanner 12 pts; Judah Tanner 12 pts; Elijah Tanner 10 ots

NRW: Cody Crane 17 pts; Evan DeWispelaere 10 pts

Clyde-Savannah (2-11) 34
Williamson (4-5) 61

Marion (0-12) 28
Gananda (9-4) 92

Charles G Finney (8-4) 68
Lyons (10-2) 62

CGF: Brealen Broome 22 pts; Daniel Colon 17 pts; Xavier Owens 15 pts

LY: Jamire Johnson 20 pts; Mike Briggs 13 pts; Devyn Williams 11 pts; Stephen LeBrecht 10 pts

Victor (7-2) 62
Rush-Henrietta (5-5) 41

VIC: Garrett Clar 16 pts; Griffen Hopkins 11 pts; Nick Leonard 10 pts; Brody Secker 8 pts

Canandaigua (7-3) 46
Pittsford Sutherland (8-2) 63

CAN: Isaac Parsons 9 pts; George Spinelli 5 pts

PS: Maximus Michalski 19 pts; Frederick Pestorius 10 pts

NEXT SLATE OF GAMES (1/13)

World of Inquiry (4-6)
Penn Yan (5-5)
4 p.m.

Williamson (3-5)
Weedsport (6-5)
5:30 p.m. 


GIRLS SCOREBOARD (1/12)

Wayne (6-5) 50
Newark (8-3) 77

NEW: TaKyla Vaughn 21 pts; Karina Natale 16 pts; Nataleigh Buck 12 pts; Naomi Jones 11 pts; Arizona Chapple 10 pts; Malia Brown 7 pts

Palmyra-Macedon (7-1) 37
Penn Yan (2-9) 18

Mynderse (8-2) 48
Midlakes (3-8) 31

MYN: Maddie Verkey 14 pts, 10 reb; Lauren McDermott 13 pts; Chelsea Korzeniewski 10 pts; Peyton Verkey 6 pts

MID: Zoey Overslaugh 10 pts; Stella Delpapa 10 pts; Ariana Hicks 7 pts; Sophey Carswell 5 pts

HAC (4-4)
Romulus (1-8)
No score was reported.

Naples (1-10) 16
Marcus Whitman (7-3) 52

NAP: Erica Reigelsperger 6 pts; Emily Lester 4 pts; Grayce Hedbing 4 pts

MW: Aliysiah Clark 19 pts; Sophie Snyder 8 pts; Lily Carroll 7 pts; Ellie Deatherage 6 pts

Dundee/Bradford (10-0) 69
South Seneca (6-6) 43

DB: Kendall Parker 21 pts; Kailey Yeoman 19 pts; Cheyanne Grandall 10 pts; Korrin Yeoman 6 pts

SS: Karah Hill 14 pts; Chloe Scott 10 pts; Haley Parry 9 pts; Kenzie Snyder 8 pts

Bloomfield (9-2) 68
Honeoye (3-7) 11

Geneva (5-5) 30
Franklin/Northeast (3-6) 43

GEN: Kaitlyn Wright 10 pts; Allie Good 9 pts; Kate Good 7 pts
FN: Chloe Jarvis 22 pts; Daniela Cantero 7 pts; Janya Coleman-Estrada 6 pts

Waterloo (7-5) 69
Avon (1-10) 15

WAT: Addison Bree 20 pts; Delaney Batlin 15 pts; Tangel Willaims 13 pts; Maci Mueller 8 pts; Gwyn Panek 6 pts

Clyde-Savannah (1-7) 32
Jordan-Elbridge (7-3) 79

Webster Thomas (4-7) 34
Victor (10-1) 51

WT: Kristina Baller 17 pts

VIC: Rhylin Fehrenbach 15 pts; Hope Stone 12 pts

Canandaigua (6-4) 68
Fairport (3-7) 34

CAN: Kyleigh Chapman 15 pts; Julia Geitner 15 pts; Macy Bacon 11 pts; Leah Sheridan 10 pts

NEXT SLATE OF GAMES (1/13)

Wayland-Cohocton (3-7)
North Rose-Wolcott (1-9)
12:30 p.m.

Clyde-Savannah (1-6)
Weedsport (6-3)
2:30 p.m.