Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Mynderse boys pull away from Whitman; East Rochester girls move to 7-1

TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Mynderse boys pull away from Whitman; East Rochester girls move to 7-1

There were eight Wayne-Finger Lakes high school basketball games on Tuesday night.

Check out the scores, stats, and Wednesday’s slate below.


BOYS SCOREBOARD (12/19)

Marcus Whitman (3-3) 49
Mynderse (4-1) 56

MW: Brody Royston 22 pts; Logan Storms 9 pts; Melkamu Blueye 7 pts; Brayden Amadeo 6 pts
MYN: Anthony Luffman 13 pts; Jake Prayne 13 pts; Griffin Hillimire 11 pts; Rocco Palladino 7 pts; Jack Brady 6 pts

WEBCAST REPLAY: FL1’s Paul Russo and Jim Sinicropi had the call.

Honeoye (2-3) 48
HAC (5-1) 74

HON: Landon Washburn 17 pts; Owen Cuba 8 pts
HAC: Tyler Knapp 31 pts; Ryan D’Arudini 14 pts; James Dorsey 13 pts; Harlan Novy-Marx 10 pts

Penn Yan (3-3) 47
Bloomfield (3-1) 57

Wayne (5-2) 68
Waterloo (2-3) 30

WAY: PJ Ostrowski 21 pts, 18 reb; Cam Blankenberg 20 pts
WAT: Devin Mulvey-Salerno 8 pts; Justin Knowlton 7 pts

Geneva (2-1) 46
Palmyra-Macedon (5-2) 34

GEN: DePatrick Overstreet 13 pts; Andrew Green 10 pts; De’Sean Bruce 9 pts
PM: Logan Bauer 13 pts; Carter Young 8 pts

Newark (5-0) 86
Midlakes (2-3) 57

NEW: Jahnor Allen 24 pts; Jaypar Allen 16 pts; Eric Finn 12 pts; Kellen Foster 10 pts; Terrell Jenkins 10 pts
MID: Kyle Kumkey 28 pts; Connor Tripp 7 pts; Nathan Lathrop 7 pts

NEXT SLATE OF GAMES (12/20)

Sodus (3-1)
Clyde-Savannah (1-4)
7 p.m.

East Rochester (4-0)
Marion (0-5)
7 p.m.

Red Creek (2-3)
Gananda (4-2)
7 p.m.

Rochester Academy Charter (4-2)
Lyons (4-1)
7 p.m.

Churchville-Chili (0-5)
Victor (2-1)
7:15 p.m.


GIRLS SCOREBOARD (12/19)

Williamson/Marion (2-2) 44
East Rochester (7-1) 67

ER: Zarriah Eldridge 21 pts; Aniyah Eldridge 14 pts; Gianna Romach 10 pts; Aaliyah Carmichael 9 pts

Victor (6-0) 59
Irondequoit (1-6) 20

VIC: Rhylin Fehrenbach 14 pts; Devin Livingston 10 pts; Hope Stone 10 pts

NEXT SLATE OF GAMES (12/20)

Waterloo (3-2)
Wayne (2-3)
5 p.m.

Naples (0-6)
South Seneca (2-3)
6 p.m.

HAC (1-3)
Honeoye (2-3)
7:30 p.m.

Midlakes (1-3)
Newark (3-1)
7:30 p.m.

Mynderse (3-1)
Penn Yan (1-3)
7:30 p.m.

Marcus Whitman (3-1)
Bloomfield (5-1)
7:30 p.m.