Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » MONDAY HS BASKETBALL REPORT: Sophie Palladino’s buzzer-beating layup gives Mynderse first win of season (video)

MONDAY HS BASKETBALL REPORT: Sophie Palladino’s buzzer-beating layup gives Mynderse first win of season (video)

The new week started with seven Wayne-Finger Lakes high school basketball games, and one was decided in the final seconds.

Check out the scores, stats, and Tuesday’s schedule below.


GIRLS SCOREBOARD (12/11)

Greece Arcadia/Olympia (1-2) 47
Mynderse (1-1) 49

MYN: Lauren McDermott 16 pts; Maddie Verkey 14 pts; Sophie Palladino 7 pts

School of the Arts (0-3) 19
East Rochester (5-0) 75

Gananda (3-0) 65
Red Creek (2-2) 17

Naples (0-3) 18
Dundee/Bradford (4-0) 66

NAP: Juliana Hall 9 pts; Grayce Hebding 7 pts
DB: Kendall Parker 17 pts; Kailey Yeoman 15 pts; Makayla Schoffner 10 pts; Madison Sutryk 9 pts

Geneva (1-2) 40
North Rose-Wolcott (1-4) 29

GEN: Katie Good 11 pts; Alicia Mateo 10 pts; Meghan Forbes 9 pts
NRW: AJ McIntyre 10 pts; Cadence Sabansky 7 pts

NEXT SLATE OF GAMES (12/12)

Lima Christian (1-0)
Honeoye (2-1)
6 p.m. 

Bloomfield (3-1)
Red Jacket (1-3)
6:30 p.m. 

HAC (1-1)
South Seneca (1-2)
7 p.m. 

East High (1-1)
Wayne (1-1)
7 p.m. 

Palmyra-Macedon (1-0)
Hornell (2-0)
7 p.m. 

Jordan-Elbridge (1-1)
Clyde-Savannah (0-3)
7 p.m.

Canandaigua (2-1)
Brighton (2-2)
7 p.m. 

Fairport (1-1)
Victor (3-0)
7:15 p.m. 

Romulus (0-3)
Marcus Whitman (1-1)
7:30 p.m. 


BOYS SCOREBOARD (12/11)

Dundee/Bradford (2-3) 38
Naples (1-4) 27

DB: Aidan Webster 11 pts; Chris Clancey 9 pts; Jeremy Stiles 7 pts
NAP: Colin Kenney 10 pts; Traugott Uhlen 9 pts

Wayne (3-0) 70
Livonia (1-4) 22

NEXT SLATE OF GAMES (12/12)

South Seneca (2-2)
HAC (3-0)
6:30 p.m.

East Rochester (3-0)
Gananda (3-0)
7 p.m.

North Rose-Wolcott (1-2)
Williamson (0-2)
7 p.m. 

Clyde-Savannah (0-2)
Marion (0-3)
7 p.m.

Brockport (2-2)
Newark (2-0)
7 p.m. 

Greece Olympia (0-3)
Canandaigua (2-1)
7:15 p.m. 

Red Jacket (0-1)
Bloomfield (1-1)
7:30 p.m.

Keshequa (0-3)
Honeoye (1-2)
7:30 p.m.

Lyons (4-0)
Geneva (0-1)
7:30 p.m.

Northeast (0-5)
Palmyra-Macedon (3-1)
7:30 p.m.

Midlakes (1-1)
Penn Yan (2-1)
7:30 p.m.