Skip to content
Auburn Auto Group (banner)
Home » Chance The Rapper » W-FL WEDNESDAY: Lyons boys suffer first loss of season; Waterloo girls remain undefeated

W-FL WEDNESDAY: Lyons boys suffer first loss of season; Waterloo girls remain undefeated

It was an action-packed Wednesday night across the Wayne-Finger Lakes boys and girls basketball leagues.

Check out all the scores, stats and Thursday’s slate of games below.

W-FL BOYS SCOREBOARD (2/9):

Avoca/Prattsburgh 82 vs. Lyons 79 
AP – Pacey Hopkins 23; Sawyer Devoe 20; Macoy Putnam 7
LYO – Jacob Sides 31; JC Walker 23; Jaiden Lopez 13; Tony Pierre 10

North Rose-Wolcott 38 @ Red Creek 55

Red Jacket 62 @ Honeoye 56 
RJ – Daltyn Hanline 20; Mason Pollott 13; Kyle DaMore 10; Jaymon Pysnack 6; Aiden Reed 5
HON – Charlie Farrell 17; Kyle DiBiase 13; Evan Cuba 12

Canandaigua 52 @ Batavia 36 
CAN – Derek Andrews 19; Bryce Ceravolo 15; Nick Ferris 13; Callum Outhouse 5
BAT – Sawyer Siverling 12; Tanner Mountain 9; Rashawd Christie 5; Carter McFollins 5

Victor 49 @ Irondequoit 45

THURSDAY NIGHT BOYS SCHEDULE (2/10):

Romulus @ Bloomfield – Kyle French and Paul Russo will have the call on FL1 Radio at 6 p.m.
Red Jacket @ South Seneca
Dundee-Bradford @ Naples
Honeoye @ HAC


W-FL GIRLS SCOREBOARD (2/9):

Waterloo 63 @ Palmyra-Macedon 40 
WAT – Morgan Caraballo 20; Giavanna White-Principio 12; Natalie DiSanto 12; Addison Bree 7; Jazzmyn Lewis 6
PM – Tatum Smyth 16; Ryley Trail 9; Marianna Hodgins 6

– Radio Replay: Ted Baker had the call on FL1 Radio

Newark 29 @ Mynderse 43 
NEW – Isabel Robson 13
MYN – Haley Mosch 15; MacKenzie Higby 12; Julia Jacobs 5; Ella Wirth 5

Geneva 32 @ Penn Yan 70 
PY – Jammie Decker 24; Kaley Griffin 20; Sierra Harrison 8; Elle Harrison 8; Hailey Trank 6

Midlakes 48 @ Wayne 33 
MID – Callie Walker 15; Hanna Godkin 10; Mary Givens 8; Grace Murphy 8; Stella DelPapa 6

South Seneca 43 @ Bloomfield 51 
SS – Haley Parry 10; Alysa Elder 7; Ciera Babcock 7; Ava Utter 5
BLO – Lily Baughman 18; Ashlyn Wright 12; Allison Baughman 11; Calla McCombs 5; Kira Johnson 5

Dundee-Bradford 74 @ Romulus 26 
DB – Hallie Knapp 17; Kendall Parker 16; Kailey Yeoman 13; Jade Roussell 7; Mikayla Schoffner 6; Trisha Edmister 6; Nikki Peterson 5

Marcus Whitman 70 @ Naples 30 
MW – Lily Carroll 15; Olivia Herod 14; Natalie Cotroneo 14; Aurora Woodworth 8; Katie Bootes 6
NAP – Delaney Sauer 14; Adiah Northrop 12

Honeoye 34 @ Lima Christian 58 
LC – Alyssa Marsh 26; Lillian Herring 14; Kate Somers 6

Red Jacket 36 @ HAC 54 
HAC – Eliza Nicosia 25; Anna Thomas 15; Chloe Fowler 5

Greece Athena 30 @ Canandaigua 56 
CAN – Kyleigh Chapman 12; Macy Bacon 11; Mya Herman 11; Julia Geitner 5

THURSDAY NIGHT GIRLS SCHEDULE (2/10):

Marion @ East Rochester
Gananda @ Lyons
Williamson @ North Rose-Wolcott/Sodus
Clyde-Savannah @ Red Creek
Our Lady of Mercy @ Victor



Top