Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » W-FL WEDNESDAY: DeVaney scores 1,000th in Geneva win; Bloomfield tops Naples on Senior night

W-FL WEDNESDAY: DeVaney scores 1,000th in Geneva win; Bloomfield tops Naples on Senior night

Waterloo girls varsity head coach Michael Bree said Wednesday night’s Finger Lakes East match-up with visiting Geneva was a “great battle”. His Lady Indians trailed 28-27 at halftime but pulled even at 47-47 with just 1:30 left in the game. Then, Geneva freshman Aniya Rowe hit a three pointer to give Geneva the lead for good as the Panthers won their 7th straight game, 55-50. In the 3rd quarter, Geneva senior Lauren DeVaney scored her 1,000th career point before finishing with 20 points and 13 rebounds. China Aimes added 16 key points for Geneva who improved to 11-6.

Also in girls action, Midlakes clinches at least a share of the East title with a win at Wayne after Mynderse shocked Pal-Mac in overtime handing the Red Raiders their second straight loss.

The most entertaining game of the night came out of Bloomfield where the Bombers were playing their final regular season home game on Senior Night against Finger Lakes West rival Naples. The Bombers trailed by as many as 12 points early in the fourth quarter before Tanner Kimball caught fire and finally pulled his team ahead with an elbow jumper with 9 seconds remaining. On the ensuing defensive possesion, Kimball drew a charge on Naples leading scorer Cole Rathbun and Alex Roach would ice a 62-58 win with a pair of free throws. Kimball would finish with 27 points and was a perfect 8-8- from the charity stripe.

Also in boys action, Marcus Whitman remains undefeated in West play, Gananda travelled to Red Creek and improved their season mark to 15-2, North Rose-Wolcott picked up a 2-point win over visiting Clyde-Savannah, and the Mynderse Blue Devils used 25 points from Darren Miller to defeat Pal-Mac in Seneca Falls.

Full results from all of Wednesday night’s Wayne-Finger Lakes basketball is below…

FRIDAY NIGHT LIVE!!! Watch Newark at Waterloo boys varsity basketball LIVE on Friday night at 7:30 pm on FL1 Sports.

 


LAST NIGHT’S BOYS SCOREBOARD:

PAL-MAC 41
MYNDERSE 60
PM – Tanner Thompson 8; Zach Baker 8
MYN – Darren Miller 25, 10 reb; Jared King 8; Mike Bogart 7

DUNDEE 33
SOUTH SENECA 55
DUN – Peyton Boudinot 12
SS – Matt Kenyon 12; Anthony Reff 11; Jeremy Williamson 10; Jack Mott 8; Nick Houck 8

NAPLES 58
BLOOMFIELD 62
NAP – Cole Rathbun 24 (8-8 FT); Ben Green 11
BLM – Tanner Kimball 27 (8-8 FT); Alex Roach 15, 9 reb

ROMULUS 49
HAC 73
HAC – Ryan Hilton 26, 13 reb, 6 ast; Noah Mendola 10, 4 reb; Owen Tindall 7

MARCUS WHITMAN 69
HONEOYE 43

WILLIAMSON 64
SODUS 49

GANANDA 71
RED CREEK 49

CLYDE-SAVANNAH 61
NR-WOLCOTT 63

MARION 42
EAST ROCHESTER 85

THURSDAY’S BOYS SLATE:

ROMULUS @ HONEOYE

FRIDAY NIGHT’S BOYS SCHEDULE:
NEWARK AT WATERLOO (LIVE on FL1 Sports)
MIDLAKES AT PENN YAN
MYNDERSE AT GENEVA
CLYDE-SAVANNAH AT LYONS
MARION AT NR-WOLCOTT
PAL-MAC AT WAYNE
BLOOMFIELD AT ROMULUS
MARCUS WHITMAN AT NAPLES
SOUTH SENECA AT HONEOYE
RED JACKET AT DUNDEE


LAST NIGHT’S GIRLS SCOREBOARD:

GENEVA 55
WATERLOO 50
GEN – Lauren Devaney 20, 13 reb (1,000th point); China Aimes 16; Aniya Rowe 9; Shanice Coleman 6
WAT – Jazzmyn Lewis 16 (4 threes); Makenzie Barber 12, 10 reb; Kari Jensen 8; Jillian Panek 10 reb
* Lauren DeVaney scores 1,000th point

MYNDERSE 45
PAL-MAC 41    OT
MYN – Madison Barnett 15; Mackenzie Higby 14
PM – Katie Smyth 12; Tatum Smyth 9; Gretchen Earl 7, 9 reb; Grace Seither 7, 6 reb
* Tatum Smyth 3-pointer tied the game late in regulation; Madison Barnett 3-pointer in OT & Higby free-throws sealed the win

MIDLAKES 64
WAYNE 49
MID – Alaina Forbes 28, 4 ast; Cara Walker 12, 12 reb, 5 ast; Macy Kisner 8, 7 reb; Hannah Galloway 8
WYN – Alexa Glanzel 12; Phyllis Reed 8; Gabriella Zenelovic 12
* Midlakes clinches at least a share of FL East Championship

NEWARK 60
PENN YAN 58

TONIGHT’S GIRLS SLATE:

RED CREEK AT GANANDA
NR-WOLCOTT AT MARION
LYONS AT SODUS
CLYDE-SAVANNAH AT WILLIAMSON
NAPLES AT MARCUS WHITMAN
DUNDEE AT RED JACKET
HONEOYE AT SOUTH SENECA
ROMULUS AT BLOOMFIELD


MORE FROM LAST NIGHT IN SECTION V & WAYNE-FINGER LAKES HOOPS:

https://twitter.com/Wheyen3/status/1093338079383961600


W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS

FL EAST BOYS STANDINGSWLGBWLSTK
1WAYNE EAGLES  x110142W8
2WATERLOO INDIANS932.0126W4
3NEWARK REDS833.0133W4
4GENEVA PANTHERS754.5108L3
5MYNDERSE BLUE DEVILS575.5109W2
6MIDLAKES SCREAMING EAGLES487.5711L1
7PENN YAN MUSTANGS398.5810L1
8PAL-MAC RED RAIDERS11211.0216L1
.
FL WEST BOYS STANDINGSWLGBWLSTR
1MARCUS WHITMAN WILDCATS120142W1
2NAPLES BIG GREEN1032.5124L1
3BLOOMFIELD BOMBERS943.5124W3
4RED JACKET INDIANS843.5125L2
5H.A.C. WOLVES655.5710W1
6HONEOYE BULLDOGS488.0410L2
7ROMULUS WARRIORS399.079L1
8SOUTH SENECA FALCONS289.0211W1
9DUNDEE SCOTS01212.0015L15
.
WAYNE CO. BOYS STANDINGSWLGBWLSTR
1LYONS LIONS x140162L1
2GANANDA BLUE PANTHERS1222.0152W4
3EAST ROCHESTER BOMBERS1133.0127W2
4RED CREEK RAMS667.068L1
5SODUS SPARTANS677.5810L2
T6CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES41010.0512L2
T6WILLIAMSON MARAUDERS41010.0513W1
8MARION BLACK KNIGHTS2910.5213L5
9NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS21111.5213W1

* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title


W-FL GIRLS BASKETBALL STANDINGS

FL EAST GIRLS STANDINGSWLGBWLSTK
1MIDLAKES SCREAMING EAGLES  x111152W2
2PAL-MAC RED RAIDERS832.5105L2
T3GENEVA PANTHERS754.0116W3
T3WATERLOO INDIANS665.098L3
T3WAYNE EAGLES665.0107L1
6MYNDERSE BLUE DEVILS576.0108W1
7NEWARK REDS298.5314W1
8PENN YAN MUSTANGS2109.0711L1
.
FL WEST GIRLS STANDINGSWLGBWLSTR
1SOUTH SENECA FALCONS130161W15
2RED JACKET INDIANS1022.5114W1
3MARCUS WHITMAN WILDCATS933.597W1
4ROMULUS WARRIORS745.096W4
5DUNDEE SCOTS577.579L1
6BLOOMFIELD BOMBERS499.0411W1
7H.A.C. WOLVES31010.0412L2
8NAPLES BIG GREEN21010.5313L4
9HONEOYE BULLDOGS11011.0114L13
.
WAYNE CO. GIRLS STANDINGSWLGBWLSTR
1GANANDA BLUE PANTHERS121133W4
2MARION BLACK KNIGHTS122.5142W3
3LYONS LIONS932.0106W1
T4RED CREEK RAMS864.588L1
T4EAST ROCHESTER BOMBERS754.5105W1
6CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES466.047L2
7WILLIAMSON MARAUDERS398.0312L2
8SODUS SPARTANS11211.0114W1
9NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS01211.5013L13

* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

2019 Section V Boys Basketball Postseason Schedule:

2/14/19 Last Day to Play
2/15/19 Seeding Meeting
2/19/19 Round 1 – AA, C1, C2, C3, D2
2/20/19 Round 1 – A1, A2, B1, B2, D1
2/22/19 Round 2 – AA, C1, C2, C3, D2
2/23/19 Round 2 – A1, A2, B1, B2, D1
2/25/19 Semi-Finals – C1, C2, C3, D2
2/26/19 Semi-Finals – AA, D1
2/27/19 Semi-Finals – A1, A2, B1, B2
3/1/19 Finals – C1, C2, C3
3/2/19 Finals – AA, A1, A2, B1, B2, D1, D2
3/4/19 Play Downs – Class C
3/6/19 Play Downs – Class A, B, C, D
3/9/19 Regionals – Section V/VI
3/15-3/17 State Tournament – Binghamton

Top