Skip to content

THURSDAY HS REPORT: Newark boys lacrosse downs Waterloo; Gananda baseball nips NRW/Red Creek

BOYS LACROSSE SCOREBOARD (5/12):

Palmyra-Macedon 7 @ Penn Yan 3 
PY – Carter Earl (2g, 1a); Tukker Fisher (1g); Bryant VanHousen (2a) 

– Radio Replay: Nate Sharman and Paul Russo had the call on FL1 Radio

Read the game recap from FingerLakes1.com

Bloomfield/Honeoye 8 @ Midlakes/Red Jacket 10

Waterloo 6 @ Newark 10 
NEW – Preston Steve (3g, 4a); Tyler Deline (1g, 2a); Devon Bulman (2g)

Victor 12 @ Webster Schroeder 8

NEXT SLATE OF GAMES (5/13):

Gananda @ Wayne
Penfield @ Canandaigua
Bishop Kearney @ Mynderse

GIRLS LACROSSE SCOREBOARD (5/12):

Palmyra-Macedon 7 @ Our Lady of Mercy 17 
PM – Lily Boesel (1a); Reagan Diehl (2a); Molly Seither (1g, 1a); Kylie Waeghe (5g); Jenna Santelli (1g, 1a)

NEXT SLATE OF GAMES (5/13):

Marcus Whitman @ Gananda/Marion
South Jefferson @ Canandaigua
Brockport @ Wayne
Penn Yan @ Aquinas
Midlakes/Newark @ Greece Storm


SOFTBALL SCOREBOARD (5/12):

Charles G. Finney 21 @ East Rochester 5

Victor 10 @ Rush-Henrietta 6

Dundee/Bradford @ Red Jacket – No score reported

HAC  12 @ Marcus Whitman 0 – Game 1

HAC 13 @ Marcus Whitman 0 – Game 2 

North Rose-Wolcott 22 @ Red Creek 20

South Seneca/Romulus @ Honeoye – No score reported

Bloomfield 24 @ Naples 5

Clyde-Savannah 4 @ Sodus 19

NEXT SLATE OF GAMES (5/13):

Naples @ Dundee/Bradford
Palmyra-Macedon @ Wayne
Waterloo @ Geneva
Bloomfield @ Marcus Whitman
Canandaigua @ Spencerport
Penn Yan @ Newark
Mynderse @ Midlakes

BASEBALL SCOREBOARD (5/12):

Charles G. Finney 5 @ East Rochester 1

Dundee/Bradford @ Red Jacket – No score reported

Bloomfield @ Naples – No score reported

North Rose-Wolcott/Red Creek 3 @ Gananda 4

South Seneca/Romulus 5 @ Honeoye 9

Irondequoit 3 @ Victor 4

NEXT SLATE OF GAMES (5/13):

Mynderse @ Midlakes
Palmyra-Macedon @ Wayne
Williamson @ Sodus
Naples @ Dundee/Bradford
Waterloo @ Geneva
Marion @ Gananda
HAC @ East Rochester
Penn Yan @ Newark



Top