Skip to content

SATURDAY HS REPORT: Mynderse boys lacrosse tops Waterloo; Pal-Mac baseball improves to 5-0

BOYS LACROSSE SCOREBOARD (4/23):

Mynderse 10 @ Waterloo 5 
MYN – Phillip Love (1g, 1a); Mason Buckley (4g, 2a); Lucas Stevers (3g, 1a); Dylan Tandle (1g, 3a); Isaac Pundt (1a); Griffin Hilimire (1g)

– Nate Sharman and Paul Russo had the call on FL1 Radio

Livonia/Avon 17 @ Marcus Whitman 4 
MW – Kyle Murphy (3g); Melkamu Blueye (1a); Connor Gorton (1a); Rylan Weissinger (1g, 1a)

Fairport 13 @ Penn Yan 1 
FAI – Mitchell Monte (1a); Chase Rizzo (1g, 3a); Brendan Riley (2g); Jackson Monte (4g, 2a); Kyle Gould (3g, 1a); Jake Koonmen (1a); Billy Meagher (1g); Mitchell Parker (2g)
PY –
Tukker Fisher (1g)

Wayne 10 @ Gates Chili 2 
WAY – Nate Michel (4g, 1a); Louis Profetta (2g, 2a); Noah Means (1g, 2a); Kaleb Glessing (1g, 1a); Mason Michel (1g); PJ Ostrowski (1g); Tas Strickland (1a)

Victor 9 @ Brother Rice 5 
VIC – Jack Herendeen (3a); Sam Gotham (4g, 1a); Kyle Saeger (1g); Liam Wheeler (2g, 1a); Sam Ricci (1a); Pax Marshall (2g); Thomas Gravino (2a)

Gananda 11 @ Sweet Home 10 
GAN – Brock Chasey (3g, 2a); Brayden Dohse (2g, 1a); Isaiah Espaillat (1g); Steven LoTempio (2a); Jacob Michaels (2g); Drew Smith (3g)

Batavia 5 @ Bloomfield/Honeoye 16

GIRLS LACROSSE SCOREBOARD (4/23):

Waterloo 7 @ Webster Thomas 14 
WAT – Tabatha Winter (1a); Marissa Russell (2g); Maci Mueller (2g); Natalie DiSanto (2g, 1a); Esabella Bourne (1g)
WT – Kolbi Spencer (3g, 1a); Gwen Newtown (1g, 1a); Hannah Ruller (1g); Emily Roddy-Cawley (2g, 1a); Addison Schaeffer (4g); Alexa Strelick (1g, 3a); Sophia Shortino (1g); Mya Zeller (1g)

Horseheads @ Geneva – No score reported

Palmyra-Macedon 7 @ Irondequoit 16 
PM – Reagan Diehl (3g); Teagan Hudak (1g); Molly Seither (1a); Kylie Waeghe (2g)
IRO –
Ella Brennan (3g, 1a); Maeve Brennan (3g, 4a); Abby FInk (2g); Izzy Geesler (3g); Kennedi Landrigan (2g); Emma McGuigan (1g, 1a); Evin Terzioglu (2g, 1a)

Hilton 10 @ Penn Yan 13 
PY – Corinne Barden (1g, 2a); Avery Castner (2g, 3a); Bailey Cooper (3g); Jammie Decker (2g); Kaley Griffin (3g); Maihue Miranda-Wiltberger (2g)


SOFTBALL SCOREBOARD (4/23):

Caledonia-Mumford 11 @ Palmyra-Macedon 3

Jamesville-DeWitt 3 @ Victor 9 

Liverpool 1 @ Victor 5

Bloomfield 4 @ Alexander 0

Wayne @ Voorheesville – No score reported

Wayne @ Greene – No score reported

Stockbridge Valley 0 @ Williamson 11

Thomas Edison 0 @ Williamson 2

Lyons 2 @ Midlakes 20

Lyons 1 @ Alexander 20

Bloomfield 11 @ Midlakes 2

Dundee/Bradford 20 @ Marcus Whitman 2

Sodus 1 @ Waterloo 10

Red Creek 6 @ South Seneca/Romulus 18

BASEBALL SCOREBOARD (4/23):

Victor 2 @ Rush-Henrietta 4

Gananda 0 @ Lyons 10

Palmyra-Macedon 13 @ Bloomfield 0

Sodus 4 @ Waterloo 1

Williamson @ Geneva – No score reported

Dundee/Bradford 0 @ Avoca/Prattsburgh 10



Top