Skip to content
Auburn Auto Group (banner)
Home » Chance The Rapper » W-FL WEEK #4 POWER RANKINGS: How area hoops teams stack-up through the holiday break

W-FL WEEK #4 POWER RANKINGS: How area hoops teams stack-up through the holiday break

Our latest FL1 Sports W-FL Power Rankings for boys and girls high school basketball appear below and were released on the day after Christmas. The ranking appear below along with this week’s short holiday week schedule of games, as the teams of the Wayne-Finger Lakes play their final games of 2021 before the heart of the season gets underway in January.

FL1 SPORTS W-FL BOYS POWER RANKINGS

Week #04 | Sunday, December 26, 2021

1LYONS LIONS
2WAYNE EAGLES
3PAL-MAC RED RAIDERS
4NEWARK REDS
5MYNDERSE BLUE DEVILS
6H.A.C. WOLVES
7PENN YAN MUSTANGS
8MARCUS WHITMAN WILDCATS
9GENEVA PANTHERS
10DUNDEE/BRADFORD SCOTS
11GANANDA BLUE PANTHERS
12ROMULUS WARRIORS
13WATERLOO INDIANS
14BLOOMFIELD BOMBERS
15MIDLAKES SCREAMING EAGLES

FL1 SPORTS W-FL GIRLS POWER RANKINGS

Week #04 | Sunday, December 26, 2021

1WATERLOO INDIANS
2EAST ROCHESTER BOMBERS
3MIDLAKES SCREAMING EAGLES
4PAL-MAC RED RAIDERS
5MYNDERSE BLUE DEVILS
6PENN YAN MUSTANGS
7DUNDEE/BRADFORD SCOTS
8C-S GOLDEN EAGLES
9BLOOMFIELD BOMBERS
10LYONS LIONS
11GANANDA BLUE PANTHERS
12NEWARK REDS
13WAYNE EAGLES
14H.A.C. WOLVES
15MARCUS WHITMAN WILDCATS

Holiday Week Basketball Schedule:

Boys

* The holiday tournament in Elmira featuring Newark has been cancelled.

12/28
Mynderse Academy vs Cato-Meridian @ Skaneateles HS
Naples @ Marcus Whitman
Palmyra-Macedon @ Northstar Christian
Honeoye @ Dansville Tournament at Keshequa
TBA @ Red Jacket Tournament w/ North Rose-Wolcott, Red Creek, Sodus
Gananda @ Caledonia-Mumford Tournament at Caledonia-Mumford w/ Wheatland-Chili, York
Red Creek @ TBA Tournament at Red Jacket w/ North Rose-Wolcott, Sodus
North Rose-Wolcott @ TBA Tournament at Red Jacket w/ Red Creek, Sodus
Sodus @ TBA Tournament at Red Jacket w/ North Rose-Wolcott, Red Creek

12/29
Mynderse Academy @  Skaneateles
Clyde-Savannah @ Waterloo
Honeoye @ TBA Tournament at Keshequa
TBA @ Red Jacket Tournament w/ North Rose-Wolcott, Red Creek, Sodus
Dundee-Bradford @ Haverling Tournament at Avoca-Prattsburgh
Gananda @ TBA Tournament at Caledonia-Mumford w/ Wheatland-Chili, York
Red Creek @ TBA Tournament at Red Jacket w/ North Rose-Wolcott, Sodus
North Rose-Wolcott @ TBA Tournament at Red Jacket w/ Red Creek, Sodus
Sodus @ TBA Tournament at Red Jacket w/ North Rose-Wolcott, Red Creek

12/30
Wilson Magnet @ Geneva
Hornell @ Marcus Whitman
Leadership @ Wayne
Dundee-Bradford @ TBA Tournament at Avoca-Prattsburgh

Girls

12/27
Wayland-Cohocton @ Gananda Tournament at Avoca-Prattsburgh
Dundee-Bradford @ Watkins Glen Tournament at Watkins Glen

12/28
Geneva @ East Rochester Tournament at Pal-Mac
Gananda @ TBA Tournament at Avoca-Prattsburgh
Hannibal @ Red Creek
Dundee-Bradford @ TBA Tournament at Watkins Glen
Our Lady of Mercy @ Palmyra-Macedon Tournament at Pal-Mac
Penn Yan @ Haverling Tournament at Haverling

12/29
East Rochester @ Palmyra-Macedon Tournament at Pal-Mac
Hilton @ Canandaigua
Mynderse Academy @ South Seneca
Aquinas @ Geneva Tournament at Pal-Mac
Penn Yan @ TBA Tournament at Havering
Waterloo @ TBA Tournament at Livonia
Marion @ Cato-Meridian Tournament at Cato-Meridian

12/30
Newark @ Lyons
Red Creek @ Bloomfield Game at TBA
SOTA @ Midlakes
Waterloo @ Livonia Tournament at Livonia
Marion @ TBA Tournament at Cato-Meridian