Skip to content

SATURDAY HS REPORT: Naples baseball rallies to top Honeoye; Lyons softball sweeps doubleheader

BOYS LACROSSE SCOREBOARD (4/30):

Palmyra-Macedon 18 @ Gananda 1 
GAN – Drew Smith (1g); Brock Chasey (1a)

Marcus Whitman 19 @ Midlakes/Red Jacket 3 
MW – Jullien Cokely (2g); Connor Tomion (2g, 3a); Kyle Murphy (4g, 3a); Melkamu Blueye (1g, 1a); Connor Gorton (2g, 3a); Tariku Blueye (2g); Rylan Weissinger (2g, 1a); Tyler Tiffany (4g, 2a); Reiner Gallogly (1a)

Baldwinsville 6 @ Victor 9 
VIC – Pax Marshall (3g, 1a); Sam Gotham (1g, 1a); Thomas Gravino (2g); Liam Wheeler (2g); Kyle Saeger (1g)

Penn Yan 14 @ Newark 1 
PY – Teagen Fingar (3g, 3a); Tukker Fisher (3g, 3a); Frank Ochoa (2g, 1a); Bryant VanHousen (1g); Caden Dixon (1g); Braden Fingar (2a); John Holly (2g); Oliver Connelly (1a); Carter Earl (2g, 2a)

Corning 4 @ Canandaigua 10 
CAN – Elliott Morgan (3g, 2a); Drew Williamee (1g, 1a); Braden Gioseffi (1g); Nate Sheridan (1g); Sean Olvany (3g); Eric Platten (1a)

Bloomfield/Honeoye 2 @ Geneva 19  
GEN – Austin Moore (1g, 3a); Ryan Brown (3g, 6a); Curtis Denison (4g, 3a); Max Miller (5g, 2a); Daniel Wright (4g); Max Heieck (1g); Ethan Townsend (1g)

Wayne 17 @ Waterloo 2 
WAY – Noah Means (4g, 3a); PJ Ostrowski (3g, 1a); Nate Michel (3g, 1a); Ryan Stone (2g, 1a); Alex Garrow (2g); Merrick Bosch (2g); Matthew Phillips (1g); Tas Strickland (1a)
WAT –
Jordan Kraft (1g); Cody Loucks (1g); Peter Shangraw (1a)


GIRLS LACROSSE SCOREBOARD (4/30):

Palmyra-Macedon 15 @ Eden 5 
PM – Lily Boesel (2g); Reagan Diehl (1g, 2a); Teagan Hudak (2g, 2a); Molly Seither (1g, 4a); Juliana von Wiegen (1g); Kylie Waeghe (6g, 1a); Anna Priebe (1g, 1a); Jenna Santelli (1g)

West Genesee 6 @ Victor 12

Bishop Kearney 6 @ Waterloo 15 
WAT – Marissa Russell (3g); Tabatha Winter (1g, 1a); Kristine DeWall (1g, 1a); Destiny Marland (1g); Natalie DiSanto (1g, 2a); Maci Mueller (3g, 2a); Esabella Bourne (5g, 2a)


BASEBALL SCOREBOARD (4/30):

Naples 10 @ Honeoye 8

Red Jacket @ HAC – No score reported

Dundee/Bradford 1 @ Bloomfield 2

East Rochester 7 @ Sodus 14

Williamson 14 @ Elba 0

Waterloo @ Greece Odyssey/Olympia – No score reported

Canandaigua 2 @ Greece Athena 4

SOFTBALL SCOREBOARD (4/30):

Naples 3 @ Honeoye 18

Victor 10 @ Cicero-North Syracuse 2

Haverling 5 @ Waterloo 2

Red Jacket 6 @ HAC 7

Dundee/Bradford 0 @ Bloomfield 8

Marcus Whitman @ South Seneca/Romulus

Williamson 6 @ Bolivar Richburg 11 – Game 1 

Williamson @ Wellsville – No score reported for Game 2

East Rochester 6 @ Lyons 15 – Game 1 

East Rochester 6 @ Lyons 15 – Game 2



Top