Skip to content

First round games in the 2022 Section V boys and girls tournaments were contested on Tuesday night across the region with many Wayne-Finger Lakes teams advancing to the quarterfinals, and others seeing their season come to an end.

Check out all the scores, stats, updated brackets and Wednesday’s slate of games below.

BOYS SCOREBOARD (2/22):

Marcus Whitman 63 @ Sodus 38 
MW – Connor Tomion 25; Nolan Lee 13; Brody Royston 12
SOD – Camron Hughes 18; Amanti Jones 5

Williamson 37 @ East Rochester 64 
WIL – Troy Ingham 12; Collin Brennan 7; Matthew Jackson 6; Marshall Faniel 5
ER – Teddy Emmings 24; Shamar Irving 17; Sam Tanner 12; Aidan Graves 5

Alexander 52 @ Bloomfield 53 
BLO – Cameron Smith 19; Cooper Wille 10; Issac McClelland 10; Calvin Roger 5; Shen Gossage 5

Clyde-Savannah 39 @ Campbell-Savona 61 
CS – Logan Massey 11; Tanner Buisch 9; Kaleb VanDuyne 6; Cody Griffin 5
CS – Kaden Bolt 20; Kade Cochran 17; Ethan Ribble 11; Cain Simpson 6

Keshequa 41 @ Red Creek 72

Red Jacket 47 @ Byron Bergen 61


Lyndonville 26 @ HAC 50

WEDNESDAY NIGHT BOYS SCHEDULE (2/23):

North Rose-Wolcott @ World of Inquiry
Rochester Prep @ Palmyra-Macedon
Waterloo @ Geneva
Bishop Kearney @ Midlakes
Early College @ Penn Yan
South Seneca @ Arkport-Canaseraga
Naples @ C.G. Finney


GIRLS SCOREBOARD (2/22):

North Rose-Wolcott 52 @ Rochester Prep 47 
NRW – Natalie Lamar 14; Hailey Peters 13; AJ McIntyre 9
RP – Jade Riveria 30; Delia Cruz 7

Greece Athena 29 @ Canandaigua 71 
CAN – Mya Herman 22

Naples 30 @ South Seneca 53 
SS – Ciera Babcock 17; Alysa Elder 12; Chloe Shaulis 10; Phalyn Covert 8

Geneva 17 @ Newark 68 
NEW – Jayda Solomon 12; Naomi Jones 10; TaKyla Vaughn 8; Ciana Galvin 8

Marion 32 @ Honeoye 52

Wayne 15 @ Webster Schroeder 52  
WAY – Riley Simpson 6; Emily Pratt 4
WS – Mariah Watkins 16; Julia Perales 8; Bria Watkins 8; Anna Rogers 6; Sarah Ferruzza 5

WEDNESDAY NIGHT GIRLS SCHEDULE (2/23):

Romulus @ Lima Christian
Bolivar-Richburg @ Red Jacket
Campbell-Savona @ Lyons
Holley @ Gananda
Rochester Academy @ Williamson
Marcus Whitman @ Alexander
Red Creek @ Caledonia-Mumford

Check out the updated brackets:



Top