Skip to content
Home » Sports » High School Spring Sports Scoreboard (5/17)

High School Spring Sports Scoreboard (5/17)

  • / Updated:
  • Kyle Evans 

Here’s a look at your high school spring sports scoreboard for May 17.

DiSanto Propane (Billboard)

BASEBALL (5/17)

Class A
No. 8 Palmyra-Macedon 7
No. 9 Geneva 2

Class A
No. 7 Eastridge 15
No. 10 Wayne 1

Class B
No. 1 Wellsville 15
No. 16 Marcus Whitman 0

Class B
No. 3 Penn Yan 3
No. 14 Midlakes 0

Class B
No. 6 North Rose-Wolcott 1
No. 11 Mynderse 0

Logan Caves tossed a complete-game shutout for the Cougars while allowing just two hits and striking out 14. He also singled and scored the lone run of the game in the third inning.

Class D
No. 5 Avoca-Prattsburgh 16
No. 12 Marion 1

Class D
No. 6 Naples 5
No. 11 Hammondsport 3

NEXT SLATE OF GAMES (5/18)

Class AA
No. 1 Victor
No. 16 Gates Chili
11 a.m.

Class AA
No. 7 Canandaigua
No. 10 Irondequoit
11 a.m.

Class A
No. 6 Batavia
No. 11 Newark
2 p.m.

Class B
No. 7 Le Roy
No. 10 Waterloo
4 p.m.

Class C1
No. 1 Gananda
No. 16 Red Creek
11 a.m.

Class C1
No. 8 Sodus
No. 9 Williamson
4:30 p.m.

Class C1
No. 5 Letchworth
No. 12 Bloomfield
1 p.m.

Class C1
No. 3 Northstar Christian
No. 14 Lyons
2 p.m.

Class C1
No. 7 Addison
No. 10 East Rochester
3 p.m.

Class C2
No. 8 Clyde-Savannah
No. 9 Cuba-Rushford
1 p.m.

Class C2
No. 6 Red Jacket
No. 11 South Seneca/Romulus
11 a.m.

Class C2
No. 7 Dundee/Bradford
No. 10 Perry
1 p.m.

Class C2
No. 2 Honeoye
No. 15 Eugenio Maria DeHostos
1:30 p.m.


SOFTBALL (5/17)

Class A
No. 8 Wayne 9
No. 9 Palmyra-Macedon 6

Class B
No. 7 Wayland-Cohocton 19
No. 10 Waterloo 4

Class C1
No. 8 Campbell-Savona 6
No. 9 East Rochester 5

Class C1
No. 5 Lyons 4
No. 12 Pembroke 2

The Lions jumped out to a 4-0 lead after three innings and held off the Dragons behind a solid pitching performance from Rylee Richardson, who allowed just two runs over seven innings of work while striking out eight. Addison VanLare led the offense, going 1-for-3 with a pair of RBI. Jayla Bell and Blanche Wolf drove in the other runs.

Class C1
No. 3 Letchworth 22
No. 14 Red Creek 6

Class C1
No. 7 Marion/Gananda 1
No. 10 Sodus 17

Class C2
No. 3 South Seneca/Romulus
No. 14 Clyde-Savannah
No score was reported.

Class C2
No. 7 Honeoye 19
No. 10 Red Jacket 7

NEXT SLATE OF GAMES (5/18)

Class AA
No. 5 Bishop Kearney/Chesterton
No. 12 Canandaigua
11 a.m.

Class AA
No. 4 Victor
No. 13 Churchville-Chili
11 a.m.

Class A
No. 7 Batavia
No. 10 Newark
2 p.m.

Class A
No. 6 East High
No. 11 Geneva
11 a.m.

Class B
No. 8 Williamson
No. 9 Le Roy
12 p.m.

Class B
No. 5 Mynderse
No. 12 Attica
4 p.m.

Class B
No. 4 Penn Yan
No. 13 Livonia
11 a.m.

Class B
No. 3 Midlakes
No. 14 Hornell
10 a.m.

Class B
No. 6 North Rose-Wolcott
No. 11 Aquinas
1 p.m.

Class B
No. 2 Wellsville
No. 15 Marcus Whitman
11 a.m.

Class D
No. 8 Naples
No. 9 Avoca-Prattsburgh
10 a.m.