Skip to content
Home » Sports » High School Spring Sports Scoreboard (5/8)

High School Spring Sports Scoreboard (5/8)

  • / Updated:
  • Kyle Evans 

Here’s a look at your high school spring sports scoreboard for May 8.


GIRLS LACROSSE (5/8)

Newark/Midlakes (4-9) 12
Wayne (6-7) 17

NEW/MID: Zoey Overslaugh (5g-1a), Lily Hargarther (3g-1a), Stella Del Papa (2g-3a), Kelsea Socha (1g-1a), Jamie Lawson (1g)

WAY: Anabelle Ruffell (1g-1a), Julia DiLeo (4g), Lauren Twist (2g), Emma Lockwood (1g-1a), Isabella Veltre (5g-1a), Madelyn Hillman (4g-2a), Goaltending: Mimi Ugalde 11s/12ga (48 mins)

Livonia/Avon (8-4) 12
Geneva (3-9) 6

Palmyra-Macedon (9-4) 13
Mynderse/Romulus (7-5) 2

PM: Lily Boesel (1g-2a), Reagan Diehl (1g), Kenzie Miller (1g), Teagan Hudak (2g-2a), Anna Priebe (2g), Jenna Santelli (4g-2a), Baylee Vilord (1g), Brinn Castrechini (1g), Goaltending: Isabelle Cole 4s/2ga = 67% (48 mins)

MYN/ROM: Myah Herron (1g), Chelsea Korzeniewski (1g), Amelia Reese (2a), Goaltending: Maria Del Carmen 4s/13ga (48 mins)

Victor (10-3) 12
Fairport (9-5) 10

Waterloo (8-4) 16
Gananda/Marion (3-10) 9

WAT: Maci Mueller (7g-4a), Bailey Rossignol (2g-1a), Lainie Forde (2g-2a), Giana Delucia (3g), Julianna Pehrson (1a), MacKenzie Tam (2g), Goaltending: Peyton Lyons 4s/3ga = 57% (24 mins), Brigit Bowman 1s/6ga (24 mins)

GAN/MAR: Colleen Ginsberg (3g-1a), Lexi Gallina (4g-1a), Alexandra Cornell (1g), Jordyn Brice (1g)

Eastridge/Bishop Kearney (6-5) 20
Marcus Whitman (0-11) 9

MW: Ellie Deatherage (1g), Holland Benge (2g), Aliysiah Clark (5g), Helen Snyder (1g), Evelyn Royston (2a)

NEXT SLATE OF GAMES (5/9)

Rush-Henrietta (10-3)
Canandaigua (12-0)


BOYS LACROSSE (5/8)

No games were scheduled.

NEXT SLATE OF GAMES (5/9)

Canandaigua (10-4)
Irondequoit (10-3)
5 p.m.

Penn Yan (8-4)
Churchville-Chili (2-12)
5:30 p.m.

Livonia/Avon (6-7) 
Bloomfield/Honeoye (6-6) 
6 p.m.

Newark (4-8)
Gananda (4-9)
6:30 p.m.

Geneva (9-4) 
Mynderse (8-4) 
6:30 p.m.

Victor (11-2)
Penfield (9-5) 
7 p.m.

Wayne (7-6)
Marcus Whitman (5-8)
7 p.m.

Palmyra-Macedon (13-0)
Midlakes/Red Jacket (4-8)
7:15 p.m.


BASEBALL (5/8)

Marion (0-12) 2
Lyons (6-10) 11

North Rose-Wolcott (11-4) 4
Sodus (9-6) 2

East Rochester (10-7) 13
Red Creek (1-11) 3

Rush-Henrietta 
Victor (13-3)
No score was reported.

Canandaigua (12-5) 11
Greece Athena 6

Wayne (6-10) 6
Palmyra-Macedon (8-7) 7

Marcus Whitman (1-7) 1
Honeoye (12-3) 14

Dundee/Bradford (4-6)
South Seneca/Romulus (4-8)
No score was reported.

Bloomfield (9-6) 1
Greece Arcadia 3

NEXT SLATE OF GAMES (5/9)

Clyde-Savannah (8-5)
Sodus (9-6)
4:30 p.m.

Red Creek (1-11)
Hannibal
4:30 p.m.

East Rochester (10-7)
East High
4:45 p.m.

Honeoye Falls-Lima
Canandaigua (12-5)
5 p.m.

Waterloo (5-8)
Penn Yan (7-6)
5 p.m.

Midlakes (4-10)
Geneva (6-6)
5 p.m.

South Seneca/Romulus (4-8)
Marcus Whitman (1-7)
5 p.m.

Naples (3-10)
Hammondsport
5 p.m.

Dundee/Bradford (4-6)
Eugenio Maria
5 p.m.

Gananda (13-2)
Red Jacket (7-7)
5 p.m.

Marion (0-12)
Genesee Valley-Belfast
5:15 p.m.


SOFTBALL (5/8)

Marion/Gananda (10-4) 4
Lyons (12-3) 5

The game was tied at four in the bottom of the seventh inning when Baylei Reed stepped up to the plate for the Lions and delivered a walk-off single, her third hit of the contest. Rylee Richardson started the game for Lyons, allowing four runs (three earned) over seven innings while striking out 11.

East Rochester (7-10) 29
Red Creek (1-11) 8

Rush-Henrietta 3
Victor (11-6) 9

Red Jacket (5-8) 1
Naples (8-6) 2

Marcus Whitman (1-9) 11
Honeoye (6-9) 26

Dundee/Bradford (11-1) 19
South Seneca/Romulus (8-4) 5

Wayne (8-8) 6
Palmyra-Macedon (4-11) 3

Myia Eskander picked up the win on the mound, striking out eight batters. She also went 2-for-4 at the plate with a two-run double. Zoe Eaton and Jesse Newmyer also collected two hits each for the Eagles.

Geneva (1-15) 5
North Rose-Wolcott (9-5) 7

Honeoye Falls-Lima 
Canandaigua (5-10)
No score was reported.

Charles G Finney 
Sodus (6-10)
No score was reported.

NEXT SLATE OF GAMES (5/9)

Naples (8-6)
Wayland-Cohocton
4:30 p.m.

Red Creek (1-11)
Hannibal
4:30 p.m.

Avoca-Prattsburgh
Bloomfield (13-1)
4:30 p.m.

South Seneca/Romulus (8-4)
Marcus Whitman (1-9)
5 p.m.

Waterloo (8-7)
Penn Yan (11-4)
5 p.m.

Midlakes (14-3)
Geneva (1-15)
5 p.m.

Honeoye (6-9)
Livonia
5 p.m.

Lyons (12-3)
Palmyra-Macedon (4-11)
5 p.m.


FLAG FOOTBALL (5/8)

No games were scheduled.

NEXT SLATE OF GAMES (5/10)

Northeast (1-10)
Geneva (4-7-1)
7 p.m.