Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Marcus Whitman boys blow past Mynderse; East Rochester girls top Gananda

TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Marcus Whitman boys blow past Mynderse; East Rochester girls top Gananda

There were 13 Wayne-Finger Lakes high school basketball games on Tuesday night.

Check out the scores, stats, and Wednesday’s slate below.


BOYS SCOREBOARD (1/30)

Waterloo (5-11) 39
Wayne (14-2) 72

WAT: Dylan Caraballo 12 pts; Carter Peterson 12 pts; Brandon Lee 5 pts

WAY: PJ Ostrowski 23 pts; Cam Blankenberg 20 pts; Jonah Scichtel 9 pts

Palmyra-Macedon (8-8) 52
Geneva (9-5) 60

PM: Ryan Caffyn 12 pts; Shane Maier 11 pts; Brayden Leo 11 pts; Jakob McPike 6 pts

GEN: Tishon Willingham 25 pts; DePatrick Overstreet 10 pts; Andrew Green 7 pts; DeSean Bruce 6 pts

Mynderse (10-6) 38
Marcus Whitman (11-4) 65

MYN: Jake Prayne 10 pts; Alan Plummer 8 pts; Chase Fitzgerald 6 pts; Jack Brady 5 pts

MW: Brody Royston 26 pts; Brayden Amadeo 14 pts; Myles Prendergast 10 pts; Logan Storms 6 pts

Midlakes (4-12) 44
Newark (12-4) 84

MID: Kyle Kumkey 21 pts; Rowan Lane 8 pts; Diallo Lewis 5 pts

NEW: Kellen Foster 24 pts; Jahnor Allen 17 pts; Eric Finn 15 pts; Terrell Jenkins 14 pts

NEXT SLATE OF GAMES (1/31)

Lyons (13-2)
East Rochester (14-1)
7 p.m.

Sodus (9-4)
Marion (0-13)
7 p.m.

North Rose-Wolcott (5-10)
Gananda (12-4)
7 p.m.

Red Creek (6-9)
Williamson (4-9)
7 p.m.

Dundee/Bradford (7-8)
Red Jacket (4-10)
7 p.m.

Naples (3-11)
South Seneca (5-10)
7 p.m.

Batavia (8-6)
Canandaigua (10-4)
7:15 p.m.

Brighton (7-7)
Victor (9-4)
7:15 p.m.

HAC (12-2)
Honeoye (10-5)
7:30 p.m.

Bloomfield (7-7)
Penn Yan (6-7)
7:30 p.m.


GIRLS SCOREBOARD (1/30)

South Seneca (9-8) 47
Naples (5-12) 24

SS: Haley Parry 17 pts; Chloe Scott 12 pts; Ava Utter 7 pts

NAP: Grayce Hedbing 8 pts; Erica Reiglesperger 8 pts

Bloomfield (15-2) 54
Marcus Whitman (10-5) 21

BLM: Lily Baughman 14 pts; Annie Dodge 13 pts; Ashlyn Wright 11 pts; Calla McCombs 9 pts

MW: Sophie Snyder 8 pts; Aliysiah Clark 6 pts

Honeoye (4-11) 30
HAC (5-10) 55

Clyde-Savannah (2-13) 31
Lyons (9-6) 76

LY: Jayla Bell 20 pts, 11 reb, 13 ast, 4 stl, 1 blk; Kamryn Bonnell 14 pts; Milleniyah Glanton 12 pts; Ja’Niyah Bell 10 pts

Red Creek (6-10) 35
Williamson/Marion (9-5) 59

RC: Taylor Bailey 8 pts

WM: Kate Campbell 16 pts; Elizabeth Brandt 13 pts

Gananda (12-3) 36
East Rochester (12-4) 47

GAN: Eva Jenny 11 pts; Madi Dohse 9 pts; Ava VanAntwerp 8 pts

ER: Zarriah Eldridge 17 pts; Aniyah Eldridge 16 pts

Red Jacket (3-13) 15
Dundee/Bradford (15-0) 85

RJ: Leah Batterson 8 pts; McKenna Rush 4 pts

DB: Kendall Parker 20 pts; Bruna Crespo 16 pts; Kailey Yeoman 12 pts; Charlotte Schuerholz 9 pts

Canandaigua (11-5) 56
Pittsford Sutherland (12-3) 44

Aquinas (10-4) 48
Victor (15-1) 69

VIC: Rhylin Fehrenbach 23 pts, 26 reb; Devin Livingston 19 pts; Abbie Murphy 11 pts

NEXT SLATE OF GAMES (1/31)

Palmyra-Macedon (12-1)
Greece Athena/Odyssey (6-11)
7 p.m.

Wayne (7-8)
Waterloo (10-6)
7:30 p.m.

LISTEN TO THE GAME: FL1’s Paul Russo and Kyle Evans will have the call on YouTube

Newark (11-4)
Midlakes (5-10)
7:30 p.m.

Penn Yan (2-12)
Mynderse (12-3)
7:30 p.m.