Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Newark boys capture Finger Lakes East title; Bloomfield girls win fifth straight

TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Newark boys capture Finger Lakes East title; Bloomfield girls win fifth straight

There were some big Wayne-Finger Lakes high school basketball games on Tuesday night, especially on the boy’s side.

Newark outlasted Wayne to capture the Finger Lakes East title behind a big performance from junior Kellen Foster. Geneva held on for a three-point win over Waterloo, extending their win streak to three games. Ian Goodness lit up the score sheet and led Palmyra-Macedon past Marcus Whitman.

Check out the scores, stats, and Wednesday’s slate of games below.


W-FL BOYS SCOREBOARD (2/14):

Wayne (16-4) 53
Newark (16-3) 60

WAY – Cam Blankenberg 19 pts; PJ Ostrowski 15 pts; Alec Gilbert 9 pts; Sean Nellis 8 pts
NEW – Kellen Foster 25 pts (six three-pointers); Raeshawn Howard 12 pts; Brayden Steve 10 pts; Jaypar Allen 8 pts

Geneva (11-8) 67
Waterloo (11-8) 64

GEN – Anthony Torres 29 pts; Brian Whitney 17 pts; DePatrick Overstreet 12 pts
WAT – Devin Mulvey-Salerno 19 pts; Nolan Slywka 15 pts; Dylan Caraballo 10 pts; Markell Kingston-Johnson 10 pts

Marcus Whitman (8-12) 43
Palmyra-Macedon (15-5) 56

MW – Tariku Blueye 15 pts; Connor Gorton 15 pts; Brody Royston 6 pts
PM – Ian Goodness 25 pts; Carter Young 8 pts; Ethan Ely 7 pts

WATCH REPLAY: FL1’s Nate Sharman and the Pal-Mac students had the call on YouTube.

Red Creek (15-4) 66
Clyde-Savannah (4-16) 48

Penn Yan (3-17) 61
Mynderse (4-16) 66

PY – Liam Chapman 24 pts; Jaxson Enos 12 pts; Carson Nagpaul 10 pts; Matthew Tones 9 pts
MYN – Jake Prayne 16 pts; Jaydan Ryrko 14 pts; Max Santana 14 pts; Nico Franzone 8 pts

Victor (18-2) 66
Rush-Henrietta (3-17) 49

VIC – Garret Clar 19 pts; AJ Queri 13 pts; Brennan Hopkins 11 pts; Griffen Hopkins 7 pts
RH – Adareus Smith 26 pts; TyJae Frazier 9 pts; Isaiah Santiago-Washington 5 pts

NEXT SLATE OF GAMES (2/15):

South Seneca (16-3)
Midlakes (8-11)

Red Jacket (12-7)
Bloomfield (9-10)

Harley Allendale Columbia (10-8)
Honeoye (9-10)

Williamson (3-14)
East Rochester (12-7)

Sodus (10-9)
Gananda (10-9)

Marion (5-14)
Lyons (17-1)

North Rose-Wolcott (3-16)
Red Creek (15-4)


W-FL GIRLS SCOREBOARD (2/14):

Clyde-Savannah (12-8) 49
Livonia (17-2) 63

CS – Jaida Larsen 16 pts; Aslyn Rattray 14 pts; Taylor Carnevale 12 pts; Kylie Paylor 9 pts
LIV – Kylie Buckley 32 pts; Libby Kwak 12 pts; Kierstin Einhiple 9 pts; Emma King 8 pts

Marcus Whitman (15-5) 42
South Seneca (11-9) 21

MW – Olivia Herod 15 pts; Natalie Cotroneo 8 pts
SS – Chloe Scott 9 pts

Honeoye (5-15) 21
Harley Allendale Columbia (9-11) 40

Romulus (5-15) 41
Naples (2-17) 31

NAP – Rebecca Pogel 12 pts; Danielle Clark 7 pts; Polly Bay 6 pts

North Rose-Wolcott (5-15) 18
Lyons (17-3) 57

NRW – Madison Auxier 8 pts
LYO – Jayla Bell 23 pts; Kamryn Bonnell 11 pts; Milleniyah Glanton 9 pts; Kara Stephens 8 pts

Bloomfield (17-3) 69
Red Jacket (4-16) 29

BLO – Lily Baughman 19 pts; Calla McCombs 18 pts; Ashlyn Wright 15 pts; Allison Baughman 10 pts
RJ – Leah Batterson 10 pts

NEXT SLATE OF GAMES (2/15):

Midlakes (11-8)
Palmyra-Macedon (17-2)

East Rochester (13-6)
Byron-Bergen (11-8)

Mynderse (11-8)
Penn Yan (4-15)

Newark (7-12)
Wayne (6-13)

Waterloo (18-1)
Geneva (1-18)