Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Palmyra-Macedon boys top Geneva for eighth straight win; Bloomfield girls hold off South Seneca

TUESDAY HS BASKETBALL REPORT: Palmyra-Macedon boys top Geneva for eighth straight win; Bloomfield girls hold off South Seneca

  • / Updated:
  • Kyle Evans 

It was another action-filled night of Wayne-Finger Lakes high school hoops.

Several teams picked up big league wins. Palmyra-Macedon, Newark, Waterloo, and Wayne were all victorious on the boys’ side. Bloomfield, Marcus Whitman, and Dundee/Bradford secured wins on the girls’ side.


Check out all the scores, stats, and Wednesday’s slate below.

W-FL BOYS SCOREBOARD (2/7):

Palmyra-Macedon (13-4) 49
Geneva (8-8) 33

PM – Ian Goodness 17 pts; Jake McPike 16 pts
GEN – Anthony Torres 15 pts; Brian Whitley 8 pts

Marcus Whitman (8-10) 41
Newark (13-3) 67

MW – Brody Royston 14 pts; Logan Storms 8 pts; Tariku Blueye 7 pts
NEW – Kellen Foster 16 pts; Raeshawn Howard 15 pts; Brayden Steve 14 pts

Mynderse (3-14) 50
Waterloo (11-5) 61

MYN – Jake Prayne 16 pts; Chase Fitzgerald 10 pts
WAT – Nolan Slywka 17 pts; Casey Burcroff 12 pts; Markell Kingston-Johnson 10 pts

Penn Yan (3-15) 43
Wayne (14-3) 81

PY – Tanyon Dunning 15 pts; Liam Chapman 11 pts; Matthew Tones 8 pts
WAY – Cam Blankenburg 17 pts; PJ Ostrowski 15 pts; Alec Gilbert 14 pts; Jonah Schichtel 10 pts

Clyde-Savannah (4-13) 24
East Rochester (11-6) 57

Williamson (2-13) 39
Lyons (15-1) 84

WIL – Jordan Genge 12 pts; Marshall Faniel 7 pts; Matthew DeFisher 6 pts
LYO – JC Walker 28 pts; Jaiden Lopez 15 pts; Jamire Johnson 10 pts

North Rose-Wolcott (3-15) 48
Marion (5-13) 39

Sodus (10-8) 61
Red Creek (13-4) 67

NEXT SLATE OF GAMES (2/8):

Harley Allendale Columbia (9-6)
Naples (2-16)

South Seneca (13-3)
Bloomfield (7-9)

Midlakes (7-10)
Honeoye (8-8)

Red Jacket (11-5)
Dundee/Bradford (11-8)

Victor (15-2)
Fairport (8-8)

Canandaigua (6-11)
Brighton (11-5)


W-FL GIRLS SCOREBOARD (2/7):

Honeoye (5-13) 23
Marcus Whitman (14-4) 55

Bloomfield (15-3) 45
South Seneca (10-8) 37

BLO – Calla McCombs 19 pts; Ashlyn Wright 15 pts; Lily Baughman 5 pts
SS – Ciera Babcock 11 pts; Haley Parry 9 pts

Dundee/Bradford (16-2) 53
Red Jacket (3-14) 31

DB – Kailey Yeoman 18 pts; Kendall Parker 15 pts; Mikayla Schoffner 10 pts
RJ – Leah Batterson 14 pts; Sarah English 9 pts

Naples (1-15)
Harley Allendale Columbia (7-10)
No score was reported.

C.G. Finney (11-5) 33
Red Creek (2-13) 22

RC – Madalyn Mayville 14 pts; Jada Brown 5 pts

York (7-11) 54
Williamson (5-13) 40

WIL – Kate Campbell 19 pts; Elizabeth Brandt 7 pts; Kearstin Laird 5 pts

Hilton (11-7) 54
Canandaigua (13-5) 59

CAN – Kyleigh Chapman 21 pts; Mya Herman 12 pts; Eily Hubler 12 pts; Liv Schorr 9 pts

Victor (10-8) 50
Spencerport (3-15) 34

VIC – Rhylin Fehrenbach 24 pts
SPE – Jorga Gray 14 pts

NEXT SLATE OF GAMES (2/8):

Mynderse (11-5)
Waterloo (14-1)

WATCH: FL1’s Nate Sharman and Paul Russo will have the call on HudleTV at 7:30 p.m.

Gananda (13-4)
Clyde-Savannah (11-5)

North Rose-Wolcott (4-13)
Franklin (0-15)

Wayne (5-11)
Penn Yan (3-12)

Newark (6-10)
Midlakes (8-8)

Geneva (1-15)
Palmyra-Macedon (15-2)