THURSDAY HS REPORT: Gananda boys lacrosse tops Midlakes; Goodness brothers both homer to lift Pal-Mac over Penn Yan

BOYS LACROSSE SCOREBOARD (5/19):

Gananda 10 @ Midlakes/Red Jacket 5 
GAN – Brock Chasey (4g, 2a); Brayden Dohse (1a); Steven LoTempio (1g); Jacob Michaels (1g, 1a); Drew Smith (2g, 1a); Jase Smith (2g)

Greece Storm 8 @ Newark 6 
GRE – Aiden Early (2g); Steven Laframboise (1g, 2a); Andrew Hill (4g); Jake Patrei (1a); Zymier Jackson (1a); Evan Roesser (1g)
NEW –
Devon Bulman (1g); Ondrayus Parrish (1g); Preston Steve (4g, 2a); Tariq Joseph (1a)

Bloomfield/Honeoye 11 @ Batavia/NDB 4 
BLO – Dante Pezzimenti (4g, 3a); JD Allen (3g, 3a); Tyler Bruder (1g, 2a); Jonathan Nelson (2g, 1a); John Blair (1g)
BAT –
 Daniel Saeva (1g, 1a); Noah Burke (2g); Nicholas Grover (1g, 1a)

Wayne 9 @ Livonia/Avon 14 
WAY – Nate Michel (2g, 4a); Alex Garrow (2g, 1a); Louis Profetta (2g, 1a); Kaleb Glessing (1g); PJ Ostrowski (1g); Mason Michel (1g)
LIV –
Derrick Wigley (2g, 1a); Matthew Connor (3g, 1a); Jackson McEnerney (4g, 2a); Shane Malead (1g); Justin Skelly (2g, 1a); Christian Rumfola (2g, 1a)

NEXT SLATE OF GAMES (5/20):

Newark @ Gates Chili
Mynderse @ Geneva

GIRLS LACROSSE SCOREBOARD (5/19):

Midlakes/Newark 7 @ Geneva 13 
GEN – Sophie Heieck (1g, 4a); Grace Validzic (4g, 2a); Kelly Bucklin (1g, 1a); Allie Good (2g); Rylie McGhan (3g); Katelyn Ikle (1g, 1a); Mikayla Myer (1g, 1a)

NEXT SLATE OF GAMES (5/20):

Gates Chili @ Midlakes/Newark
Geneva @ Eastridge


BASEBALL SCOREBOARD (5/19):

Geneva 8 @ Newark 5

– Radio Replay: Paul Russo and Kyle Evans had the call on FL1 Radio

Palmyra-Macedon 14 @ Penn Yan 2


Williamson 7 @ East Rochester 0

Naples 6 @ Dansville 15

HAC 9 @ South Seneca/Romulus 3

Dundee/Bradford 2 @ Avoca/Prattsburgh 7

Greece Athena 0 @ Victor 5

Lyons @ Gananda – No score reported

Red Jacket @ Fillmore – No score reported

Mynderse @ Waterloo – No score reported

NEXT SLATE OF GAMES (5/20):

Midlakes @ Waterloo
Red Jacket @ Hornell

SOFTBALL SCOREBOARD (5/19):

Red Jacket @ Honeoye – No score reported

NEXT SLATE OF GAMES (5/20):

*Friday is the start of sectionals for Section V Girls Softball

Geneseo @ Sodus
Marcus Whitman @ Addison
Dansville @ North Rose-Wolcott
Perry @ South Seneca/Romulus
East Rochester @ Alexander
Clyde-Savannah @ Pavilion
Red Creek @ Dundee/Bradford

2022 SECTION V SOFTBALL PLAYOFF BRACKET:


Get the latest headlines delivered to your inbox each morning. Sign up for our Morning Edition to start your day. FL1 on the Go! Download the free FingerLakes1.com App for Android (All Android Devices) or iOS (iPhone, iPad).