Skip to content
Home » Chance The Rapper » TUESDAY HS REPORT: Gananda boys lacrosse nips Mynderse; Bloomfield softball clinches Finger Lakes West League title

TUESDAY HS REPORT: Gananda boys lacrosse nips Mynderse; Bloomfield softball clinches Finger Lakes West League title

BOYS LACROSSE SCOREBOARD (5/17):

Waterloo 13 @ Midlakes/Red Jacket 6 
WAT – Rhylee Kierst (1a); Cody Loucks (1g, 1a); Scott Verdehem (3g, 2a); Jordan Kraft (2g, 5a); Peter Shangraw (5g, 1a); Caden Shangraw (2g)

Penn Yan 9 @ Wayne 11 
PY – Caden Dixon (4g); Teagen Fingar (3g, 1a); Bryant VanHousen (1g); Tukker Fisher (2a); Carter Earl (3a); Braden Fingar (1g, 1a)
WAY – Nate Michel (5g, 1a); Louis Profetta (2g, 1a); Noah Means (1g, 2a); PJ Ostrowski (1g); Izak Krajeski (1g); Alex Garrow (1g); Kaleb Glessing (1a)

Marcus Whitman 19 @ Bloomfield/Honeoye 3  
MW – Connor Tomion (1g, 3a); Kyle Murphy (5g); Brody Royston (3g, 1a); Teague Gallogly (1g); Connor Gorton (1g); Carson Soles (1g); Jared Lee (1g); Tariku Blueye (3g, 3a); Rylan Weissinger (3g, 1a)
BLO – JD Allen (2g); John Blair (1g); Dante Pezzimenti (2a)

Gananda 9 @ Mynderse 8 
GAN – Brock Chasey (2g, 3a); Isaiah Espaillat (1g); Jacob Michaels (2g); Drew Smith (4g, 1a)
MYN – Dylan Tandle (2g); Griffin Hilimire (2g, 1a); Mason Buckley (1g, 4a); Chase Fitzgerald (1g); Mitchell Dekanski (1g); Anthony Ryan (1g)

Canandaigua 2 @ Pittsford 7 
CAN – Jaxon Grant (1g); Eric Platten (1g)

Webster Thomas 2 @ Victor 15

NEXT SLATE OF GAMES (5/18):

Geneva @ McQuaid Jesuit

GIRLS LACROSSE SCOREBOARD (5/17):

Midlakes/Newark 10 @ Bishop Kearney 11 
MID – Malia Brown (1g, 1a); Jenna Havert (2g, 1a); Kathryn Verdine (1g, 1a); Stella Del Papa (6g, 1a); Mara Coleman (1a)

Canandaigua 7 @ Skaneateles 2 
CAN – Rachel Bennett (1a); Makenna Crouse(2g); Abbey Herod (3g, 1a); Koehler Nieman (1g)

Gananda/Marion 3 @ Geneva 21 
GEN – Sophie Heieck (3g, 2a); Grace Validzic (4g, 2a); Allie Good (4g, 4a); Rylie McGhan (5g); Katelyn Ikle (2g, 1a); Mikayla Myer (1a); Emma Bossard (1g); Natalie McFadden (2g)

NEXT SLATE OF GAMES (5/18):

Marcus Whitman @ Waterloo
Palmyra-Macedon @ Penn Yan Ted Baker and Nate Sharman will have the call on FL1 Radio
Gates Chili @ Wayne
Gananda/Marion @ Mynderse/Romulus


SOFTBALL SCOREBOARD (5/17):

Midlakes @ Palmyra-Macedon – No score reported

Geneva 11 @ Mynderse 19

Red Jacket 7 @ HAC 12

Naples @ Marcus Whitman – No score reported

Williamson 18 @ Sodus 2

Clyde-Savannah @ Marion/Gananda – No score reported

East Rochester 9 @ North-Rose Wolcott 24

Bloomfield @ South Seneca/Romulus – No score reported

Canandaigua @ Honeoye Falls-Lima – No score reported

Penn Yan @ Waterloo – No score reported

Newark 1 @ Wayne 19

Victor @ Webster Schroeder – No score reported

NEXT SLATE OF GAMES (5/18):

Bloomfield @ Dundee/Bradford
Honeoye @ Naples
North Rose-Wolcott @ Marion/Gananda
Geneva @ Greece Arcadia
Williamson @ Red Creek
South Seneca/Romulus @ Marcus Whitman
Wayne @ Midlakes
Palmyra-Macedon @ Penn Yan
Mynderse @ Waterloo

BASEBALL SCOREBOARD (5/17):

Geneva @ Mynderse – No score reported

Honeoye Falls-Lima 1 @ Canandaigua 6

Midlakes 0 @ Palmyra-Macedon 10

Gananda @ Marion – No score reported

North Rose-Wolcott/Red Creek 12 @ Clyde-Savannah 0

Williamson @ East Rochester – No score reported

Newark 2 @ Wayne 4

Red Jacket @ Honeoye – No score reported

Victor 18 @ Brighton 2

Penn Yan @ Waterloo – No score reported

NEXT SLATE OF GAMES (5/18):

Lyons @ Gananda
Bloomfield @ Dundee/Bradford
North Rose-Wolcott/Red Creek @ Marion
Mynderse @ Williamson
HAC @ Red Jacket
Wayne @ Midlakes
Newark @ Geneva
Honeoye @ Naples



Top