W-FL WEDNESDAY: Lyons boys suffer first loss of season; Waterloo girls remain undefeated

It was an action-packed Wednesday night across the Wayne-Finger Lakes boys and girls basketball leagues.

Check out all the scores, stats and Thursday’s slate of games below.

W-FL BOYS SCOREBOARD (2/9):

Avoca/Prattsburgh 82 vs. Lyons 79 
AP – Pacey Hopkins 23; Sawyer Devoe 20; Macoy Putnam 7
LYO – Jacob Sides 31; JC Walker 23; Jaiden Lopez 13; Tony Pierre 10

North Rose-Wolcott 38 @ Red Creek 55

Red Jacket 62 @ Honeoye 56 
RJ – Daltyn Hanline 20; Mason Pollott 13; Kyle DaMore 10; Jaymon Pysnack 6; Aiden Reed 5
HON – Charlie Farrell 17; Kyle DiBiase 13; Evan Cuba 12

Canandaigua 52 @ Batavia 36 
CAN – Derek Andrews 19; Bryce Ceravolo 15; Nick Ferris 13; Callum Outhouse 5
BAT – Sawyer Siverling 12; Tanner Mountain 9; Rashawd Christie 5; Carter McFollins 5

Victor 49 @ Irondequoit 45

THURSDAY NIGHT BOYS SCHEDULE (2/10):

Romulus @ Bloomfield – Kyle French and Paul Russo will have the call on FL1 Radio at 6 p.m.
Red Jacket @ South Seneca
Dundee-Bradford @ Naples
Honeoye @ HAC


W-FL GIRLS SCOREBOARD (2/9):

Waterloo 63 @ Palmyra-Macedon 40 
WAT – Morgan Caraballo 20; Giavanna White-Principio 12; Natalie DiSanto 12; Addison Bree 7; Jazzmyn Lewis 6
PM – Tatum Smyth 16; Ryley Trail 9; Marianna Hodgins 6

– Radio Replay: Ted Baker had the call on FL1 Radio

Newark 29 @ Mynderse 43 
NEW – Isabel Robson 13
MYN – Haley Mosch 15; MacKenzie Higby 12; Julia Jacobs 5; Ella Wirth 5

Geneva 32 @ Penn Yan 70 
PY – Jammie Decker 24; Kaley Griffin 20; Sierra Harrison 8; Elle Harrison 8; Hailey Trank 6

Midlakes 48 @ Wayne 33 
MID – Callie Walker 15; Hanna Godkin 10; Mary Givens 8; Grace Murphy 8; Stella DelPapa 6

South Seneca 43 @ Bloomfield 51 
SS – Haley Parry 10; Alysa Elder 7; Ciera Babcock 7; Ava Utter 5
BLO – Lily Baughman 18; Ashlyn Wright 12; Allison Baughman 11; Calla McCombs 5; Kira Johnson 5

Dundee-Bradford 74 @ Romulus 26 
DB – Hallie Knapp 17; Kendall Parker 16; Kailey Yeoman 13; Jade Roussell 7; Mikayla Schoffner 6; Trisha Edmister 6; Nikki Peterson 5

Marcus Whitman 70 @ Naples 30 
MW – Lily Carroll 15; Olivia Herod 14; Natalie Cotroneo 14; Aurora Woodworth 8; Katie Bootes 6
NAP – Delaney Sauer 14; Adiah Northrop 12

Honeoye 34 @ Lima Christian 58 
LC – Alyssa Marsh 26; Lillian Herring 14; Kate Somers 6

Red Jacket 36 @ HAC 54 
HAC – Eliza Nicosia 25; Anna Thomas 15; Chloe Fowler 5

Greece Athena 30 @ Canandaigua 56 
CAN – Kyleigh Chapman 12; Macy Bacon 11; Mya Herman 11; Julia Geitner 5

THURSDAY NIGHT GIRLS SCHEDULE (2/10):

Marion @ East Rochester
Gananda @ Lyons
Williamson @ North Rose-Wolcott/Sodus
Clyde-Savannah @ Red Creek
Our Lady of Mercy @ Victor


Get the latest headlines delivered to your inbox each morning. Sign up for our Morning Edition to start your day. FL1 on the Go! Download the free FingerLakes1.com App for Android (All Android Devices) or iOS (iPhone, iPad).