W-FL MONDAY: Newark boys cruise past Penn Yan; Mynderse girls hold off Midlakes

It was a busy Monday night across the Wayne-Finger Lakes boys and girls basketball leagues.

Check out the scores, stats and Tuesday’s slate of games below.

W-FL BOYS SCOREBOARD (2/7):

Newark 60 @ Penn Yan 42 
NEW – Isaiah Camp 19; Stevie Brown 10; Gabriel Caraballo 7; Raeshawn Howard 7; Brayden Steve 5
PY – Ashtian Dunning 14; Tanyon Dunning 10; Brigham Hansen 6; Griffin Emerson 6

– Radio Replay: Ted Baker and Paul Russo had the call on FL1 Radio

Lyons 95 @ Clyde-Savannah 38 
LYO – JC Walker 26, 16 reb; Jacob Sides 24; Jaiden Lopez 13; Matt Briggs 11; Tony Pierre 7
CS – Logan Massey 13; Kaleb VanDuyne 8; Andrew D’Amato 5

Geneva 38 @ Edison Tech 77 
GEN – Brian Whitley 9; Hector Rosado 9; Devin Thomas 8
ET – Brandon Latson 17; Marcqell Freeman 13; Mike Morgan 9


Williamson 42 @ North-Rose Wolcott 50 
WIL – Troy Ingham 18; Riley O’Neil 11
NRW – Lukas Crane 16; Evan Scarborough 16

Wayne 70 @ Franklin 56 
WAY – Mason Blankenberg 30, 11 reb, 10 ast; Devon Forrest 18
FRA – Tai’John Lewis 14; Sha’mere Freeman 9; Terence Thompson 9; Dayvion Scott 9

South Seneca 44 @ Bloomfield 72 
SS – Kenny Halsey 11; Zackary Sherry 9; Colton Dresser 7; Devon Siurano 6; Ethan Laverack 5
BLO – Cameron Smith 22; Issac McClelland 18; Calvin Roger 11; Tyler Rogers 6; Xavier Williams 6; Cooper Wille 6

Midlakes 56 @ Romulus 60 
MID – Kyle Kumkey 22; Ricky Wright 13; Mike DeHond 11; Jared Brownell 8
ROM – Henry Morse 23; Ben Jessop 11; Mike Kaufman 10; Zach Butler 9; Connor Franklin 7

Hilton 63 @ Victor 78 
HIL – Preston Prince 26; Greyson Trubia 10; Johnny Bianchi 8; Carter Clark 7
VIC – Phil Nwugwo 20; Cam Ryan 18; Nick Leonard 16; AJ Queri 10; Garrett Clar 7

Gates Chili 50 @ Canandaigua 66

TUESDAY NIGHT BOYS SCHEDULE (2/8):

Mynderse @ Newark
Palmyra-Macedon @ Waterloo
Penn Yan @ Geneva
Wayne @ Marcus Whitman
Romulus @ Dundee-Bradford
South Seneca @ Bloomfield
HAC @ Red Jacket
Naples @ Midlakes
Clyde-Savannah @ North Rose-Wolcott
Williamson @ Sodus
East Rochester @ Red Creek
Gananda @ Marion


W-FL GIRLS SCOREBOARD (2/7):

Our Lady of Mercy 46 @ Penn Yan 30 
OLOM – Libby McDonough 20; Karli Harnischfeger 7; Audrey Hintz 6
PY – Sierra Harrison 11; Jammie Decker 8; Kaley Griffin 7

– Radio Replay: Paul Russo and Ted Baker had the call on FL1 Radio

Mynderse 55 @ Midlakes 49 
MYN – Maddie Verkey 22; MacKenzie Higby 13; Megan Marley 10; Haley Mosch 5
MID – Callie Walker 13; Stella DelPapa 12; Mary Givens 10; Grace Murphy 8; Kate Mahoney 5

Marion 19 @ Red Creek 48 
RC – Mackenzie Ferguson 14; Alexandria Cleveland 12; Madalyn Mayville 12

Clyde-Savannah 60 @ Port Byron 30 
CS – Jaida Larsen 20; Kylie Paylor 17; Aslyn Rattray 13; Kelsie DiSanto 6

Romulus 29 @ Dundee-Bradford 71 
DB – Hallie Knapp 24; Kailey Yeoman 17; Kendall Parker 14; Mikayla Schoffner 10

Naples 26 @ Honeoye 36 
NAP – Delaney Sauer 9; Brynn Davis 8

Marcus Whitman 18 @ HAC 42 
MW – Katie Bootes 9
HAC – Anna Thomas 14; Chloe Fowler 10; Eliza Nicosia 8

Newark 55 @ Red Jacket 22 
RJ – Ella Pysnack 6; Emily Record 5; Anna Penird 4

Palmyra-Macedon 42 @ Wayne 23

Williamson 49 @ Geneva 39 
WIL – Reagan Mangos 18; Elizabeth Brandt 15
GEN – Allie Good 11; Rylie McGhan 10; Danielle O’Brien 8; Madison Martinez 6

Victor 49 @ Hilton 42 OT
VIC – Mallory Clar 13; Rachel Gill 13; Kaitlin Murphy 11; Eva Pronti 7

TUESDAY NIGHT GIRLS SCHEDULE (2/8):

Red Creek @ East Rochester
North Rose-Wolcott/Sodus @ Clyde-Savannah
Marion @ Gananda
Bloomfield @ South Seneca
Romulus @ Marcus Whitman
Victor @ Irondequoit


Get the latest headlines delivered to your inbox each morning. Sign up for our Morning Edition to start your day. FL1 on the Go! Download the free FingerLakes1.com App for Android (All Android Devices) or iOS (iPhone, iPad).