Skip to content
Home » Chance The Rapper » WEEK 9 POWER RANKINGS: How Wayne-Finger Lakes high school basketball stacks up heading into February

WEEK 9 POWER RANKINGS: How Wayne-Finger Lakes high school basketball stacks up heading into February

As the calendar turns to February, the local high school basketball regular season heads into the stretch run. While the top two teams in both our boys and girls Wayne-Finger Lakes Power Rankings remain the same, there was a ton of movement for everyone else in the Week 9 polls. Check out the Power Rankings below along with a look at the week ahead.

W-FL BOYS POWER RANKINGS

FL1 SPORTS – WEEK #9 – JANUARY 30, 2022

1LYONS LIONSC1
2NEWARK REDSB1
3PAL-MAC RED RAIDERSB1
4WAYNE EAGLESA2
5GENEVA PANTHERSB1
6MYNDERSE BLUE DEVILSB2
7PENN YAN MUSTANGSB2
8BLOOMFIELD BOMBERSC1
9MARCUS WHITMAN WILDCATSC1
10MIDLAKES SCREAMING EAGLESB2
11WATERLOO INDIANSB1
12DUNDEE/BRADFORD SCOTSC3
13H.A.C. WOLVESC3
14RED JACKET INDIANSC1
15ROMULUS WARRIORSD2

THE WEEK AHEAD – BOYS SCHEDULE:

1/31
Romulus @ Midlakes
Dundee-Bradford @ Campbell-Savona
Le Roy @ HAC
Honeoye @ Bloomfield
North Rose-Wolcott @ Clyde-Savannah
Marion @ Williamson
Gananda @ East Rochester

2/01
Geneva @ Newark
Mynderse @ Palmyra-Macedon – LIVE on FL1 Radio
Penn Yan @ Marcus Whitman
Wayne @ Waterloo
Bloomfield @ Naples
Lyons @ Red Creek
Clyde-Savannah @ Williamson
East Rochester @ Sodus
Gananda @ North Rose-Wolcott

2/02
Romulus @ South Seneca
Red Jacket @ Dundee-Bradford
HAC @ Naples
Honeoye @ Midlakes
Honeoye Falls-Lima @ Canandaigua

2/03
Newark @ Penn Yan – LIVE on FL1 Radio
Marcus Whitman @ Mynderse Academy
Sodus @ Clyde-Savannah
North Rose-Wolcott @ East Rochester

2/04
Palmyra-Macedon @ Lyons – LIVE on FL1 Radio
Waterloo @ Geneva
Wayne @ Franklin
Midlakes @ Romulus
Dundee-Bradford @ South Seneca
Bloomfield @ HAC
Red Jacket @ Honeoye
Canandaigua @ Bishop Kearney
Hilton @ Victor

2/05
Haverling @ Penn Yan
Red Jacket @ Romulus – LIVE on FL1 Radio
HAC @ Bloomfield
Marion @ Naples
North Rose-Wolcott @ Sodus


W-FL GIRLS POWER RANKINGS

FL1 SPORTS – WEEK #9 – JANUARY 30, 2022

1WATERLOO INDIANSB1
2EAST ROCHESTER BOMBERSC1
3MIDLAKES SCREAMING EAGLESB2
4PENN YAN MUSTANGSB2
5MYNDERSE BLUE DEVILSB2
6PAL-MAC RED RAIDERSB1
7DUNDEE/BRADFORD SCOTSC3
8C-S GOLDEN EAGLESD1
9LYONS LIONSC1
10GANANDA BLUE PANTHERSC1
11H.A.C. WOLVESC2
12BLOOMFIELD BOMBERSC1
13WAYNE EAGLESA
14MARCUS WHITMAN WILDCATSC1
15NEWARK REDSB1

THE WEEK AHEAD – GIRLS SCHEDULE:

1/31
Bloomfield @ South Seneca
Romulus @ Honeoye
Penn Yan @ Waterloo

2/01
Romulus @ South Seneca
Marcus Whitman @ Honeoye
Dundee-Bradford @ Red Jacket
Naples @ HAC
East @ Williamson
Red Creek @ Lyons
NR-W/Sodus @ Gananda
Williamson @ Clyde-Savannah
Eastridge @ Canandaigua
Pittsford Mendon @ Victor

2/02
Palmyra-Macedon @ Mynderse
Waterloo @ Wayne
Newark @ Geneva
Midlakes @ Penn Yan
Rochester Aca. Cha. @ Lyons
Red Creek @ Clyde-Savannah
Williamson @ Marion

2/03
South Seneca @ Dundee-Bradford
Romulus @ Marcus Whitman
Honeoye @ Red Jacket
HAC @ Bloomfield
Gananda @ Williamson

2/04
Mynderse Academy @ Midlakes
Geneva @ Waterloo
Penn Yan @ Newark
Palmyra-Macedon @ Weedsport
Williamson @ NR-W/Sodus
Lyons @ Marion
East Rochester @ NR-W/Sodus
Gananda @ Red Creek
Brockport @ Canandaigua
Victor @ Hilton

2/05
Dundee-Bradford @ South Seneca
Bloomfield @ Romulus

Top