Skip to content

TUESDAY NIGHT AT SECTIONALS: Follow all the local postseason hoops action live (webcast)

Sectional play is underway for Wayne-Finger Lakes squads and all of Section V again on Tuesday night. Join Jim Sinicropi, live at 6:00 pm to bounce around the local gymnasiums and see which local teams will survive and advance into the semifinals and which teams will see their season end. On Tuesday night, we will be following all the action in boys Class A & C and girls Class B & D. Scroll down below the video window for links to live streams of individual games as well as the complete line-up for tonight’s slate.

NEXT LIVE BROADCAST:  TUESDAY 3/9 @ 6:00 PM
Streaming live below and on FacebookTwitch TV

VIEW OUR SECTION V CHAMPIONSHIP TOURNAMENT BRACKETS


TUESDAY NIGHT’S SCHEDULE

BOYS (Class A & C)

East Rochester @ Lyons (6 PM – Watch)
Geneva @ Greece-Athena (6 PM – Watch)
Marcus Whitman @ Gananda (6 PM – Watch – Subscription)
Dundee @ Oakfield-Alabama (6 PM)
Clyde-Savannah @ H.A.C. (6 PM – Watch)
UPrep @ Victor (6 PM – Watch)
Red Jacket @ Canisteo-Greenwd. (6 PM – Watch)
Churchville-Chili @ Pittsford-Mendon (6 PM)
Canandaigua @ Leadership (6 PM)
Brighton @ Irondequoit (6 PM)
Brockport @ Webster-Thomas (6 PM)
Pitts-Sutherland @ East High (6 PM)
Eastridge @ School of the Arts (6 PM)
Honeoye Falls-Lima @ Monroe (6 PM)
Pembroke @ Avon (6 PM – Watch)
Bolivar-Richburg @ Cal-Mum (6 PM – Watch – Subscription)
York @ Geneseo (6 PM – Watch)
Webster-Schroeder @ Rush-Henrietta (6 PM)
Penfield @ Aquinas (6 PM)
McQuaid @ Gates-Chili (7 PM)

GIRLS (Class B & D)

Romulus @ Elba (5:30 PM – Watch – Subscription)
NR-Wolcott @ Wellsville (6 PM – Watch)
Wayne @ Midlakes (6 PM – Watch)
Wayland-Cohocton @ Waterloo (7 PM – Watch)
Attica @ Penn Yan (7 PM – Watch)
Jasper-Troupsburg @ South Seneca (7 PM – Watch)
Newark @ Pal-Mac (7 PM – Watch)
Bath-Haverling @ Dansville (7 PM – Watch)
Livonia @ Hornell (7 PM – Watch)
Greece-Olympia @ Batavia (7 PM)
Belfast @ NS-Christian (7 PM)
Friendship @ Whitesville (7 PM)
Andover @ Avoca-Prattsburgh (7 PM – Watch)
Arkport @ Fillmore (7 PM)
Hammondsport @ C.G. Finney (7 PM)
Alfred-Almond @ ND-Batavia (7 PM)


LOOK FOR NIGHTLY RECAPS ON FINGERLAKES1.COM

WATCH PREVIOUS GAME NIGHT LIVE WEBCASTS:  Twitch | Facebook

Top