Skip to content
Home » Sports » Scholastic » High School Basketball » Bloomfield girls snap South Seneca streak; Red Creek girls sweep Gananda (W-FL round-up 2/9)

Bloomfield girls snap South Seneca streak; Red Creek girls sweep Gananda (W-FL round-up 2/9)

Braelin Scott recorded her 18th consecutive double-double as the Bloomfield Lady Bombers avenged their only league loss to South Seneca last night in Bloomfield winning 41-39. The win snaps South Seneca’s 11 game winning streak and puts Bloomfield puts 2 games ahead of the Lady Falcons in the Finger Lakes West standings as the Bombers clinch at least a share of the league championship. Bloomfield travels to Romulus Saturday and Dundee on Tuesday to close out their regular season slate.  Braelin Scott finished with 13 points and 15 rebounds, Jessie Sheehan and Carlie Layton each scored 9 and Amelia Poole had 8 points. South Seneca’s Jade Parsons scored 11 points to go with her 12 rebounds, Jenna McDonald scored 10 points, and Logan Shaulis pulled down 12 rebounds in the loss.

In the game of the night in Wayne County girls basketball, the Red Creek Rams defended their home court to beat Gananda 47-39 for the second time this season clinch at least a share of the league title. Emma Griffen led the way with 14 points and 7 rebounds and Katie Smith scored 10 points and pulled down 12 rebound in the win. Mike Krauza’s Lady Rams can clinch the outright league title with a win on Saturday at Lyons.

In the FL East, head coach Nate Rich and the Midlakes Screaming Eagle girls clinched their first league title in school history with their victory over Wayne on Friday night. Standout junior guard Alaina Forbes scored 20 points on the night and is now just 14 away from joining the 1,000 point club.

Also, Congratulations to Waterloo’s Logan Castiglione who scored her 1,000th career point, with 3:53 remaining in the third quarter on an assist from Aubrey O’Brien, in the Lady Indians’ home win over Pal-Mac.

Full results from Friday night in Wayne-Finger Lakes boys and girls basketball action is below…

*** Clyde-Savannah seniors Derrick Chance, Dru Carnevale and Marcus Chance will be in-studio as guests on the Upstate Hoops Podcast on FingerLakes1.com on Sunday morning at 11:00 AM. ***

 

W-FL BOYS FRIDAY RESULTS:

MIDLAKES 51 @ WAYNE 72
NEWARK 52 @ PENN YAN 56
WEEDSPORT 63 @ NR-WOLCOTT 37

 

W-FL GIRLS FRIDAY RESULTS:

WAYNE 43 @ MIDLAKES 62
WYN – Alexa Glanzel 20; Gabby Zenelovic 9, 10 reb
MID – Alaina Forbes 20, Macy Kisner 19, 12 rebs, Sydney Passalacqua 12 reb
* Midlakes clinched the first league title in school history and locked up the number one seed in sectionals for class B. Junior guard Alaina Forbes is 14 points from 1000 for her career.

GANANDA 39 @ RED CREEK 47 Emma Griffin 14, 7 reb; Katie Smith 10, 12 reb

SOUTH SENECA 39 @ BLOOMFIELD 41
SS – Jade Parsons 11, 12 reb; Jenna McDonald 10; Logan Shaulis 4, 12 reb
BF – Braelin Scott 13, 15 reb; Jessie Sheehan 9; Carlie Layton 9; Amelia Poole 8

GENEVA 34 @ MYNDERSE 27
GEN – Treasure Bruce 14, 5 reb, 4 ast; Lauren DeVaney 5, 12 reb
MYN – Heidi Miller 8, 8 reb

PAL-MAC 48 @ WATERLOO 59
WAT – Logan Castiglione 23 (1,000th career point); Jillian Panek 16, 7 reb
PM – Andra Savage 12, 12 rebs, Jamie Walker 10, 6 reb, 5 ast

RED JACKET 60 @ HONEOYE 31
RJ – Sydney Close 27

NR-WOLCOTT 37 @ SODUS 41
SOD – Fatimaah Findley 19

CLYDE-SAVANNAH 30 @ WILLIAMSON 61
CS – Eliana Mitchell 16
WIL – Kiki Hall 18, Alexa Jordan 12, Maria Tavares 10

DUNDEE 27 @ HAC 62
HAC – Jalen Nowden 20; Amelia Gugino 11, 7 reb; Amani Baker 10, 9 reb

EAST ROCHESTER 54 @ LYONS 65
ER – Kadayha Hogan 31, 24 reb
LYO – Alison Cook 21; Caiden Crego 16; Jasmine David 12, 11 reb

PENN YAN 63 @ NEWARK 41
ROMULUS 51 @ WHITMAN 46

 

W-FL SATURDAY SCHEDULE:

BOYS:

IRONDEQUOIT @ WAYNE
HAC @ DUNDEE
SODUS @ SOUTH SENECA
NR-WOLCOTT @ WILLIAMSON
PAL-MAC @ VERTUS

GIRLS:

MORAVIA @ MYNDERSE
RED CREEK @ LYONS
BLOOMFIELD @ ROMULUS
HAC @ SOUTH SENECA

 

W-FL BOYS/GIRLS BASKETBALL STANDINGS:

FINGER LAKES EAST STANDINGS W LGB W LSTK
1MYNDERSE BLUE DEVILS121172W7
2WAYNE EAGLES111.5142W1
3PENN YAN MUSTANGS932.0144W3
4NEWARK REDS676.0712L1
5MIDLAKES SCREAMING EAGLES498.0613L5
5PAL-MAC RED RAIDERS487.579W1
7WATERLOO INDIANS2109.5513L4
7GENEVA PANTHERS21110.0514L3
.
FINGER LAKES WEST STANDINGS W LGB W LSTR
1MARCUS WHITMAN WILDCATS *131153W2
2H.A.C. WOLVES854.0115W2
3BLOOMFIELD BOMBERS964.5108L1
3HONEOYE BULLDOGS854.5107L2
5SOUTH SENECA FALCONS875.589W1
6RED JACKET INDIANS797.0712W1
6NAPLES BIG GREEN697.0810W1
8ROMULUS WARRIORS4109.0512L5
9DUNDEE SCOTS21110.0412L2
.
WAYNE COUNTY STANDINGS W LGB W LSTR
1CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES x141153W6
2LYONS LIONS1321.0163L1
3GANANDA BLUE PANTHERS954.5116L1
3EAST ROCHESTER BOMBERS1064.5117W1
5SODUS SPARTANS865.5108W2
6RED CREEK RAMS588.0610L1
7WILLIAMSON MARAUDERS31010.0411W1
8NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS21211.0215L7
9MARION BLACK KNIGHTS11413.0216L16
.
FL EAST GIRLS STANDINGS W LGB W LSTK
1MIDLAKES SCREAMING EAGLES *110170W17
2GENEVA PANTHERS833.0116W7
3PAL-MAC RED RAIDERS843.5107L2
4PENN YAN MUSTANGS854.0108W1
5MYNDERSE BLUE DEVILS765.5108L2
6NEWARK REDS2109.5512L2
6WAYNE EAGLES2109.5414L1
6WATERLOO INDIANS2109.5612W1
.
FL WEST GIRLS STANDINGS W LGB W LSTR
1BLOOMFIELD BOMBERS x131162W1
2SOUTH SENECA FALCONS1132.0144L1
3RED JACKET INDIANS1053.5135W1
4ROMULUS WARRIORS954.0116W3
5NAPLES BIG GREEN964.5127W1
6MARCUS WHITMAN WILDCATS676.598W2
7H.A.C. WOLVES598.0512W1
8HONEOYE BULLDOGS21311.5415L1
9DUNDEE SCOTS01513.5018L18
.
WAYNE CO. GIRLS STANDINGS W LGB W LSTR
1RED CREEK RAMS x141163W10
2GANANDA BLUE PANTHERS1321.0136L2
3MARION BLACK KNIGHTS944.0125W3
3LYONS LIONS944.0106W1
5NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS499.0410L2
6EAST ROCHESTER BOMBERS4109.5610L1
6WILLIAMSON MARAUDERS4109.5510W2
8SODUS SPARTANS31110.5312W1
9CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES21111.0213L3
* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

 

TWEETS AROUND SECTION V:

https://twitter.com/MWgirlshoops/status/962308277307666434

https://twitter.com/TimIrvingSports/status/962183034161246209

https://twitter.com/BarklayBulldog/status/962195167477420033

 

Top